Herskó János: Párbeszéd című filmjéből, 1963
Zenéjét Gara György, a szövegét Csoór Gáspár írta
Egyedül járok köztetek,
Kik párosan jöttetek.
Mosolygok, mondok szavakat,
Tovább a folytatáshoz
Herskó János: Párbeszéd című filmjéből, 1963
Zenéjét Gara György, a szövegét Csoór Gáspár írta
Egyedül járok köztetek,
Kik párosan jöttetek.
Mosolygok, mondok szavakat,
Tovább a folytatáshoz
„… tartson
– ez a tanácsom-
tavaszig a
karácsony,
s legyen boldog,
mint egy kazán
karbantartáskor,
a hazám.”
Erdős Virág
Hogyan fogjunk hozzá: amikor a „kiművelt emberfők” sokasága (nem is beszélve a kiművelődőkről) előítéletekkel, szorongásokkal, a jövőtől való félelemmel terhelt! Amikor az „éhe a szónak” nem tudja követni az „éhe a kenyérnek”-et, mert nincs mit enni, amikor ha nem is a tüdőbaj, hanem a rák sorvasztja a testet és a lelket. Amikor itt pusztít közöttünk a múlt kibeszéletlensége, a sérelmek sokasága, a gondolattalanság mámora… Hol lehet itt őszintén beszélni?
Baj van.
Nem érzem jól magam.
A családom sem.
Rossz családba születtem.
Baj van.
Nem érzi jól magát a rokonságom.
A távoliak sem.
Rosszul házasodtam.
Baj van.
Nem érzik jól magukat a barátaim.
A barátaim barátai sem.
Rosszul barátkozom.
Baj van.
Nem érzik jól magukat a szomszédjaim.
A szomszédok szomszédjai sem.
Rossz helyre költöztem.
Baj van.
Nem érzik jól magukat az ismerőseim.
Az ismerőseim ismerősei sem.
Rosszul ismerkedem.
Baj lesz.
2013. december, P, HÉV-megálló.
Kurva hideg van. A reggeli dér mindent belepett. Minden mozdulatlan: éhes kutyák sem marcangolják tovább a már széttépett szemetes zsákokat. A tócsák jéghártyái élesen recsegve roppannak a némán topogó emberek bakancsai alatt. Az emberek elcsöppenő orral, könnyezve lesik a Szentendréről érkező HÉV-et.
Az éjszakai fagy nem enged. Az állomás parkjában minden mozdulatlan.
Nyolc óra van. Kyrával, a kutyámmal a buszvégállomáson át jövünk. Ma is, mint minden reggel, a megszokott úton. Ma kapott egy „kis-ruhát” is: a hideg ellen. Nem kérte, nem is érti minek, de mégis. Ne fázzon ebben a kutya hidegben. A kutyák nem lábról, hanem hasról fázhatnak föl, ezért a „kis-ruha” melegíti a hasát is.
Az állomás parkjába a rozsdás, eldőlt kerítés mellett, düledező oszlopok között lépünk be, a letaposott úton keresztül haladunk. Minden fakó fehér, a föld beton kemény, döng a talpam alatt. Lábujjaimat próbálom kimozgatni dermedtségükből. Pórázt-tartó kesztyűs kezem még nem zsibbad, viszont a másik már jelez: jó lenne, ha megdörzsölném. Leheletem párája kicsapódik bajuszomra.
Csak Kyra kutyám szaglászik izgatottan a bokrok, cserjék, tuják tövében. Érezhet valamit, kaját, élőlényt, netán ember-szagot. Orrát túrja az avarba, a levelek közé, nagyot fújtat s újra kezdi. Mindig koncentrikus köröket leírva, spirálszerűen megy a kör középpontja felé.
Egy sarokszerűen kialakított bokorcsoportot szaglászik körbe: kezdi a kialakított járda felöli oldalon. Lassan, megfontoltan halad. Itt, mintha a szél fújta volna tudatosan össze: sokkal több száraz, zizegő levél nyomja puhán egymást, legbelül több a levél (talán rongyokat fednek), magasabbra torlódnak, a lecsüngő csupasz ágak szinte védelmezően ráborulnak, betakarják. Mintha itt a dér is inkább olvadna, vizesen csillanna. A sarok felé közeledve – a magasabbra torlódott levelek mellett – Kyra óvatosan szimatol, ugrásra feszül a teste: egy sárga műanyagpoharat lökdös a szél. Mellette egy üres műanyag flakon zörög. Odébb egy papírdoboz, a kutya azt matatja: de már csak üres, a szagoktól még nem mentes zsíros belsejét leli. Nem messze egy újságpapír hátán kiterítve, a sportoldallal fölfelé fekszik, rejtve – az avatatlan szemek elől – a Lidl-nylon szatyrot. A saroktól a legtávolabb, de még az ágaktól takarva gyanús, sárgásbarna papírcsíkok pöndörödnek, sodródnak. A most érkező HÉV vonat kerekének ütemes zakatolása, az utasokat figyelmeztető sípja, a fékezés csikorgása, majd az indulás nehézkes sikítása és a bokrok közül fölsejlő látványa egy háromdimenziós film képzetét keltik.
Kyra aznap nyolc bokoraljat vizslatott végig, hét hasonló poharat, zacskót, flakont, papírdobozt, fölpúposodott levélkupacot, újságpapírt talált. Nem volt minden szoba kiadva…
Azt gondolom, hogy minden emberben természetes igényként fogalmazódik meg: hasznos szeretne lenni. Ennek számos formája van, a konkrét fizikai munkától kezdve az íráson át a közös cselekvésig. Most, hogy átmenetileg több időm van, szeretném megosztani gondolataimat, észrevételeimet mindenkivel, ilyen módon is szeretnék hasznossá válni. Ezért blogírásba fogtam. Ez számomra nagy szellemi kihívás, fegyelmező erő. Az írás öröm és szenvedés is, hiszen leírva már objektivizálódik a gondolat, amit meg kell tudni védeni. Az a tervem, hogy napról napra megfogalmazom a véleményemet az engem érintő (és nyilván érdeklő) kérdésekről, eseményekről. Reményeim szerint előbb-utóbb kialakul egy kisközösség, így az interneten keresztül, ahol megbeszéljük (leírva egyeztetjük) véleményünket, és szerencsés esetben eljutunk a közös álláspontig.
Radnai György