Archívumok

CSAK EGY KÉP

(1984-ből)

 

Már kétéves lettél akkorra.

Héthónapos korodtól minden nap vittünk a bölcsibe, anyád nem tudott otthon maradni veled, mert a GYES kevesebb volt, mint a fizetése.

Akkoriban kilencvenöt filléres jegyes-tejet kaptál; kis, dátumozott gyufásdoboznyipapíron ikszelt mindig a tejes.

Ott laktunk a Fazekas utcában.

Szombatonként mindig jött hozzánk egy kislány: matematikából-történelemből készítettem föl az érettségire, az egyetemi felvételijére.

A Kacsa utcában állt a Trabink…

 

Nézem a képet.

Az Erzsébet hidat, a kígyózó-tekeredő kocsisort.

Az Astoria felé.

Ladákat, Zsigulikat, Trabantokat, amott egy „bogárhátút” is látok.

A csuklós-buszokat.

A Metro-aluljárót.

Már nincsenek villamosok.

Viszont sok ember van az utcán.

Biztosan mennek munkába…

 

Nézem a képet.

„Nem öklendek és nem üvöltök,/ kidőlt kupámba újratöltök/ jövőnk vörösborából” – írta Baranyi Ferenc abban az évben.

Ma mit ír?

És hol jelenhet(ne) meg?!

„… csalárd, ki visszaél a csenddel/ három nappal halál előtt.” – ezt is akkor írta.

Bacsó „Te rongyos élet”; Abuladze „Vezeklés”; Koltay „István a király”; Mészáros „Napló gyermekeimnek”; Sára „Pergőtűz”; Xantus „Eszkimó asszony fázik” is akkor születtek.

 

Nézem a képet.

Nemcsak azt látom.

Már nem is azt látom.

5392 forint volt az átlagbér.

18,50 a benzin literje.

Női harisnyanadrág 37 forint.

Közveszélyes munkakerülés – teljes foglalkoztatás.

Szakszervezeti üdülés – akinek…

Magyarország-Ausztria 3-1, Népstadion 45 000 néző.

„Temetném a munkát” – Hofi Géza a szilveszteri műsorban…

 

Nézem a képet.

Már kétéves lettél akkorra.

Héthónapos korodtól minden nap vittünk a bölcsibe, anyád nem tudott otthon maradni veled, mert a GYES kevesebb volt, mint a fizetése.

Akkoriban kilencvenöt filléres jegyes-tejet kaptál; kis, dátumozott gyufásdoboznyipapíron ikszelt mindig a tejes.

Ott laktunk a Fazekas utcában.

Szombatonként mindig jött hozzánk egy kislány: matematikából-történelemből készítettem föl az érettségire, az egyetemi felvételijére.

A Kacsa utcában állt a Trabink…

  1. 03. 24. vasárnap

(Kép: Facebook)

MARHASÁGAI

(idézetek Orbán Viktortól – kommentek tőlem)

 

„Mi nem állunk háborúban Oroszországgal” – még veszélyhelyzetben sem…

„úgy érzem magam, mintha egy másik galaxisba érkeztem volna … furcsa érzés Magyarországról Brüsszelbe jönni, mert itt háborús hangulat, logika és nyelvezet van, itt úgy beszélnek a politikusok, mintha háború lenne ” – persze, ott nincs kihirdetve a veszélyhelyzet…

„Budapest ma fogságban van” – de nem Gyurcsánynak, hanem a „bűnös-város-t” hirdetőnek a fogságában…

„Ez nem egy futballmeccs, amikor drukkolni kell valakinek” – és ő mégis drukkol…

„Nem szabad elveszíteni a tájékozódási képességünket” – mégis elveszti napról-napra, óráról-órára…

„Ez nem egy videójáték” – mégis úgy tesz és játszik…

„mert Brüsszel a Soros-féle hálózat foglya” – ő meg Putyiné…

 

A nyuszika-vicc jut az eszembe:

Nyuszika találkozik az erdőben a medvével, és így szól:

– Képzeld medve, tegnap találkoztam a diszkóban a rókalánnyal. Az egész estét végig táncoltuk, és miután hazakísértem, bevitt a hálószobájába és azt mondta: Nyuszikám, mindenem a tiéd! Medve hallod, ha ott lettél volna, még a hűtőt is el tudtuk volna hozni!

2024. 03. 22. péntek

EL KÉNE HEGEDÜLNI A NÓTÁJÁT!

Tudsz hegedülni? Nem érsz rá? Nem baj: gyere az Operába este, játszani kéne valakinek…

Kaptál már honvédségi védelmet, nem? Hát vettél már 100 millió dollárér’ jachtot? Akkor te annyit is érsz …

Neked is rokonod volt a Sulyok Dezső? Az, hogy lehet…

Adtál már kegyelmet egy korrupcióval vádolt, jogerősen ötévre elitélt fideszes polgármesternek? Nem? Ja, nem is vagy elnök…

Szeretsz sorozatokat nézni a tévében? És melyiket?

 

Hazarepül-e vajon kimegy-e az Arénába az esti meccsre a SAS? Ez az egymillás kérdés!!!

  1. 03. 22. péntek

RECSEG MÁR – MÉG NEM …

Az egyik folyamatosan hazudik,

Hát a másik, a kiválasztottja is azt teszi,

A harmadik szalámis-zsömlét majszol a repülőn,

A negyedik beosztottjaival vagy nélkülük bizonyítékokat hamisíthat,

A ötödiknél elmarad az előadás,

Az hatodik „csak” a történelmi tényekkel nem törődik,

A hetedik mára már a süllyesztőben,

A nyolcadik, mára már kegyvesztett tejfölről rak föl kisfilmet,

A kilencedik már a börtönből üzen,

A tizedik bemegy az ügyészségre és …

 

Recseg már…

  1. 03. 20. szerda

TO BE NER or NOT TO BE NER?!

To beat, or not to beat… (Verte, vagy nem verte…)

Ez itt (ám most) a kérdés: válasszatok!

Mert ez Magyarország!

Itt Magyar a magyar!

A „NER világába’”!

Pacal, sör, „Ria-ria-Hungária”!

Pi@ába Shakespeare-rel!

Itt bizony „quidquid recipitur, recipitur per modum recipitis” (mindenki a saját felfogóképessége

szerint ítéli meg a dolgokat)!

 

„Kizökkent az idő; – ó kárhozat!”

De vajon ki tolja helyre azt???

  1. 03. 19. kedd

LUJZA ÉS JENŐ

(41.)

(utánzat)

„Talán a humor segít, mert a helyzet borzalmas…”

 

  • Jenő, menjünk most moziba!
  • Miért menjünk, nem elég a tévében megnézni a filmeket?
  • De ott most még nem adják!
  • Mit nem adnak?
  • Most mondom harmadszor: a Most-ot!
  • Aztán mért nézzük mi meg azt a filmet?
  • Mert a Kálmán azt mondta!
  • Ki az a Kálmán?
  • Hát a Rákay!
  • De ő már Philip lett!
  • Nem baj, Jenő, ha nem Kálmán, hanem Philip, legyen Philip, ő mondta, hogy „hazafias kötelezettség megnézni”!, nézzük meg, Jenő!
  • Az „Elk*rtuk”-at nem akarod megnézni?
  • Hogy beszélsz velem, Jenő?! Te is akarsz fizetni majd 88 ezer eurót?
  • Miért fizetnék neked 88 ezer eurót?
  • A házimunkámért, amit végeztem melletted, amióta veled vagyok! Most olvastam az interneten, hogy egy spanyol bíróság a váláskor ennyit ítélt …
  • Lujza!
  • Jól van, ha nem, hát nem, de március 15. van, ünnepeljünk legalább!
  • Aztán mit ünnepeljünk?!
  • Hogy elfoglaljuk Brüsszelt! A drága miniszterelnök úr megígérte!
  • Ő már nagyon sokat ígért, aztán mi lett az ígéreteiből?!
  • Stadionok is épültek, meg olimpia is lesz hamarosan, meg jön a Fundam is…
  • Az Fudan Egyetem!
  • Nem mindegy: kínai-kínai.
  • Az se lesz, ahogy a többi ígéretéből se lett semmi!
  • De olyan jó hallgatni!
  • Lujza, hallgass és nézz mást a tévében!
  • Most hallottam, hogy „Láss, láss, ne csak nézz!”, a Szörényi énekelte, aki rendőri védelmet kért a drága miniszterelnök úrnak, hogy el ne üsse egy Trabant!
  • Azt csak úgy mondta a Levi.
  • Igen? Akkor jó, akkor ő nem „látott” valamit?!
  • Öregszik ő is, nemcsak a Medgyessy!
  • Jenő, az „öreg ember, nem vén ember”!
  • Lujza!
  • De Jenő, nálunk még vannak nem vénember öreg emberek, most olvastam valahol az interneten, hogy Magyarországon öt évvel is korábban halnak meg az emberek, mint másutt Európában?! Ehhez a drága miniszterelnök úr mit szól?
  • Semmit, a Szentkirályi Alexandrát jelöli fővárosi főpolgármesternek, mert ő fiatal.
  • És nő is! Jenő, nem lesz ebből baj?
  • Miért lenne baj?
  • Hátha kegyelmet ad majd valakinek.
  • Ő nem adhat!
  • Akkor jó, akkor meg vagyunk mentve. De Jenő: olyan szép idő van, nem akarsz zászlót bontani?
  • Mit, Lujza?
  • És te is tudod a Nemzeti Dalt, azt is elszavalhatnád most nekem!
  • Hagyd abba Lujza, inkább pihenjünk egy kicsit.
  • Jól van Jenő, de utána menjünk megnézni azt a filmet…
  1. 03. 17. vasárnap

KÉRDÉSEK, CSAK KÉRDÉSEK

(„Magyar” jelenség)

 

Tudod: hamarosan választások lesznek?

 

Választó polgár vagy?

Korábban szavaztál?

Ide vagy oda?

Ide is, oda is?

Miért?

 

Most elmész?

Fogsz választani?

Mert már van, kire?

Eddig (neked) nem volt?

Most „végre” lett?

Biztos vagy benne?

Hiszel neki?

Mert hinni kell valamiben?

Mert másképp’ nem lehet?

Miért ne lehetne?

Bízol benne?

Miért?

Mert jóképű?

Mert „onnan” jött?

A tűz mellől?

Nem emlékszel: más is jött már onnan?

Arra sem: mi lett velük, belőlük?

De ő most más?

Mert jól beszél?

Mert érted, amit mond?

Mert végre nem kövér?

Mert az neked is a halálod?

Mint neki volt?

 

Szóval: bízol benne?

Mert a semmiből jött hirtelen?

Biztosan onnan jött?

 

Mert sokan voltatok?

Más arcok, sok gyerek-fiatal?

Budáról-Pestről-Vidékről?

Mert ő nem üvöltözött?

Megint adott tizenkét pontot?

Nem gyanakszol?

Hogy mindenkit ismer?

Tegezi is őket?

Közöttük, velük élt hosszú évekig?

De eljött közülük?

Tényleg eljött?

Tényleg otthagyta őket?

Az árok-partján?

Mert már követeli néhány tegezett-haver báb-társa lemondását?

Mert bár ő is tagja „volt” a haveri brancsnak, de tartozik a Csányinak?

Mert neki nincs jachtja?

Neked van?

Akkor ő is olyan, mint te vagy?

Hogy ő ledobja majd az „atombombát”?

Ezt ígérte?

Már huszonkét eljárás folyik ellene?

Őt be is idézték?

A Gulyás Gergőt bezzeg(h) nem?

A királyi tévé sem hívta be egy interjúra?

Kell ennél több?

„Valami új talán ez az egész, muszáj hinni, baszki”??!

Tudod, hogy minden, Orbántól függ?

Mégis csak annyi szava volt róla: Döbrögi?

Esetleg kívülről, talán, még támogatni is tudná?!

Hogy ne akadékoskodjak annyit?

Hát nem érted: ezek csak kérdések?!

Ártatlan kérdések?!

 

Tudod: hamarosan választások lesznek?

  1. 03. 17. vasárnap

„EGY SZOCIÁLISAN ÉRZÉKENY, HAZAFIAS, FILOSZEMITA EMBER” HAZUG GYERMEKE?!

De most nem róla akarok írni.

Az apjáról sem.

 

Hanem a rogáni (goebbelsi) propagandáról.

A hazugságokat féktelenül, gátlástalanul, alattomosan sulykoló, uszító módszerről.

 

Most (megint, ahogy mindig) HELYZET van!

Mert az új elnökről kiderült.

Hazudott!

És amikor menteni kell (ami még menthető), akkor ők mentenek: reggel, délben és este is.

Minden harsonájukon.

Most éppen az einstandolt index a fórum, ott „szól” a kérdés.

KI VOLT SULYOK LÁSZLÓ, A KÖZTÁRSASÁGI ELNÖK ÉDESAPJA?

A kérdező Sereg András, aki a Wikipedia szerint 1982 és 1988 között az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán évfolyamtársa volt az „alapító atyáknak”: Fodor Gábornak, Molnár Péternek, Orbán Viktornak és Simicska Lajosnak (Zsolt, az ötösszámú tagkönyv tulajdonosa nem tanult az ELTE-n).

Szóval ő kérdezi, merthogy már „helyenként indulatos vita” van és „háttér” is: a kék „sarokban” történészek és egy kutató; a másikban a néma „fiú”, egy volt(?) politikus, néhány üvöltöző-gyűlölködő „megmondó” és a hatalom.

 

Hogyan is mondta Goebbels: „Az emberi agy működése sokkal inkább érzelmi, mint értelmi. A propagandának tehát az érzelmekre kell hatnia, nem pedig az értelemre„, nosza, lássuk: „Nagybátyja Sulyok Dezső, pápai ügyvédből lett államférfi, … korát két emberöltővel megelőzve állt ki a szabadságjogok, a demokratikus választójog és az igazságosabb teherviselés eszméi mellett”; az apa „mélyen hívő katolikus családban” nevelkedett; „jelesen érettségizett”; „többször pénzadományt ajánlott fel a legjobb tanulóknak”; „öregdiák oltárszolgálata” – csak néhány példa a cikkből.

Az igazság az, hogy a tömegeknek egyszerű, sztereotip és ismert üzenetekre van szükségük. Az embereknek nincs idejük és energiájuk arra, hogy bonyolult és ellentmondásos üzeneteket elemezzek vagy megértsenek” – megint vissza Goebbelshez, hogy fest ez Sereg Andrásnál: nem ő írta azt a cikket, mert három ügyvéd-társa is azt vallotta (meg a Schiffer is ezt gondolja); nem is volt a zsidó üldözöttek haszonélvezője, mert már korábban lett a Auschwitzba deportált ügyvédek praxisának az irodagondnoka…

„A propaganda célja nem az igazság keresése” – megint Goebbels; persze, Seregnek-Rogánnak sem az!

 

„Hogyan lehet küzdeni ez ellen?” – kérdezem az IM-től, már nem is tudom hányadszor; jön is a válasz: „oktatás és tudatosság; kritikus gondolkodás, többforrású tájékozódás, persze a média- és a technológiai platformoknak is van felelőssége, jogszabályi intézkedések” (most olvasom, Európai törvénybe foglalják a közmédia függetlenségét, a szabályok kidolgozásánál Magyarország is inspirálta az Európai Bizottságot).

 

Goebbelsi értelemben ez nem egy jó bejegyzés: hosszú is, nem akar hatni az érzelmedre, talán több üzenete is van.

Ha idáig jutottál az olvasásban, megítéled majd …

  1. 03. 13. szerda

„SOK BESZÉDNEK SOK AZ ALJA”

Beszédek voltak a hétvégén.

Meg egy interjú.

Meg közpénz-osztogatás is.

 

Kezdjük az utóbbival: Eperjes Károly utána jár, mi lehet ma VELE?! Harmincöt milláért „jár-kutat” majd „UTÁNA”! Arról nem szóltak a fanfárok, a kormánygéppel fog-e odarepülni. És vele repül-e a lánya is?! Gucci táskával, vagy anélkül mennek majd? Mikrofonnal repülnek majd az Úristenhez vagy elég lesz egy „penna” is?! Mert-hogy a készülő film (amire kapták a harmincöt millát) címe: „Az Isten háza némán is beszél, út a mennyekbe”. Hétrészes lesz. És dokumentumfilm.

A riporter már megvan, a főszereplőt még keresik…

 

Nem úgy a magyar köztársasági elnököt. Aki egy gyors „casting” után már „ki és megválasztatott”! Pedig a „belépője” csúfosra sikeredett. Pedig még neki nem kellett „reggel-délben-este” hazudoznia. Mégis elpróbálta. „Csak még egy kérdés” – tenné föl neki Colombo, de mégsem teszi. Minek. „A családi legenda szerint” – jönne a válasz. Amit a történészek már cáfoltak. De a mostani „fölkavart” helyzetben „egy olyan köztársasági elnök tudja leginkább szolgálni Magyarország érdekét, aki stabil, nyugodt, kiszámítható, ismert, és a nyugalmát át tudja adni mindannyiunknak” – így a magyar miniszterelnök. Aki – legalább – ismeri őt.

Mint a Montblanc tollát is…

 

Aztán itt volt Slomó is, aki megszólalt, sőt beszédet mondott és imádkozott a Sándor Palota előtt a téren. És imára is hívott: „Imádkozz a kormányzat jólétéért, mert ha attól nem tartanak az emberek, akkor az egyik elevenen elnyeli a másikat”. Mintha ma bárki is elevenen elnyelné a másikat, mintha a kormányzatnak nem lenne „jólét”, mintha a közpénzt a hatalom nem úgy kezelné, mint sajátját! Mintha, aki a hatalomba belép meztelen lenne; viszont amikor meg kilép, nem győzi bőrönddel!

 

És végül: az az ember, „aki még soha nem hazudott” a Trumpnál járt. Állítólag meghívta. Magához. Arra a napra, amikor az Egyesült Államok elnöke az évértékelőjét tartotta. Talán ellenpontnak. Vagy ellensúlynak. Szerinted? A SAS a lányával ment (Anikó nagys’assony ugyanis éppen elfoglalt volt: főzött, mosott, vasalt, takarított vagy mást sertepertélt). Persze, hogy a kormánygéppel repültek. Havasi Berci szerint a lyány repülőjegyét a miniszterelnök úr rendezte a cafetériájából. Ahogyan az kiderült: „a béke elnöke”-hez mentek, oda meg nem illik egyedül menni…

  1. 03. 11. hétfő

EGYEDÜL

(Simon Pasini. 1976. Italian artist)

 

Ül.

Csak ül.

A pohár félig.

Nézi.

Mégsem látja.

Az asztalt sem.

Valahol messze jár.

Nem kocsmában.

Egy asztal mellett.

Egyedül.

A zsivajban.

 

Ül.

Csak ül.

Nincs pult, nincs füst, nincs homály.

Idő se.

Mereng.

Arcán a mindenséggel…

2024. 03. 10. vasárnap