Archívumok

„MINDENKI MENTSE A SAJÁT IRHÁJÁT”

Sétálok, ahogy minden nap szoktam, Thesszával, már kívülről tudja, mindig ugyanott lépünk le a járdáról és kerüljük el a kerítésen belülről „acsarkodó-védő-ugató” németjuhász házőrzőt; állunk meg a sarkon, hogy megvárjuk az elrobogó autókat; integetünk az iskola-udvaron játszadozó és Thesszához kiköszöngető nebulóknak, de most szünet van, semmi ricsaj, nincs játszadozás-rohangálás sehol. Már elhagyjuk a bölcsődét-óvodát is, Thessza megint megáll az átkelőnél, de most semmi forgalom, sehol egy biciklis, egy autó; már el is érünk a közúti jelzőlámpához, ni-ni, itt jobbra korábban egy zöldséges, majd virágárus bolt volt, ma csak „KIADÓ” tábla zörög az ablakban; persze megint pirosat mutat felénk a lámpa, hát megállunk, amikor lepillantok a járdára, mert valamit mozgat a szél, lehajolok, egy ötszázas „mozog” a lábam előtt; körülnézek, sehol senki, csak Thessza, meg az ötszázas, lehajolok érte, fölveszem: most mit tegyek, összesodrom hirtelen és a kerítésoszlop tetején lévő „lyukba” teszem, hogy kilátszódjék, pénz van itt, hátha meglátja, akinek szüksége van még a „talált-pénzre” is, de már megyünk is, zöldre váltott a lámpa.

„Aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér, ezt tudom mondani” – ugrik be Lázár, mára már szállóigévé szelídült „elszólása” és már kavarognak is a gondolatok a fejemben: mikor is mondta, „százéve” talán vagy még régebben, és mostanra tényleg ilyen világot építettek, „maguknak építették” – gondolom magamban és már „oda Buda” a gondtalan-boldog sétának, már megint szemetet-sarat, töredezett-lukas járdát, utat látok mindenütt, de legalább a „hajléktalan-Hotel” most üresen a HÉV megállóban, csak a gyanúsan lengedező papírfoszlányok színe-sokasága jelzi: vége van az éjszakai ügyeletnek; Thessza megáll, félig leül és elvégzi dolgát az egyik „szobában”, lehajolok a fekete zacskóval, összeszedem a szétgurult apró „hurkákat”, „még milyen melegek” és halkan tovább-baktatunk az első nejlon-zacskóval bélelt szemeteshez; már itthon is vagyunk, hisz’ mi el se mentünk innen, megtörölgetem Thessza talpait, már nyújtja is felém, nem akarja elkerülni az elkerülhetetlent; kéz-mosás, kávé-melegítés, aztán lehuppanok az íróasztalomhoz, „Pamukra” nézek és magamnak fölolvasom, ahol kinyílik a könyv: „MINDENKI MENTSE A SAJÁT IRHÁJÁT”…; „fölélesztem” a gépemet és írni kezdek: „Sétálok, ahogy minden nap…”

  1. 01. 06. szombat

EGYEDÜL A HÓBAN – KONTRASZT

„Csak” egy kép.

Nézem.

A szobámban.

Itt benn meleg van.

A napsugarak színes-fényes csíkokat rajzolnak az íróasztalomra.

Halkan vibrálnak Vivaldi hegedűi.

A kutyám a lábamnál hever.

A konyhában „Sül a hús, enyhítse…”, készül éppen az ebéd…

Megszívom a pipám, fehér füstje a nyitott ablak felé szökik.

 

Ott hó.

Mindenütt hó.

Kopasz fák.

Keréknyomok.

Csönd.

Hideg.

A távolban szürkeség, homály.

A kutya csak vár…

 

  1. 01. 04. csütörtök

(Angeliq Angeliq képe)

PÁRBESZÉD(EK)

„– Ma?…

– Meg.

– Kard?…

– Eh!

– Három?

– Kettő, 20 lépés.

– És volt?…

– Volt!

– Az Istenért! Melyik?!…

– A rudas.

– ???

– Ötven pengőt kellett fizetni a fiakkeresnek.”

 

  1. március 2-án Ady Endre írta – nem minden irónia nélkül – ezt a párbeszédet a Debreczeni Hírlapba. Az „akkori” uralkodók, az „akkori” dzsentrik, az „akkori” felkapaszkodó „felcsúti-csornai-pápai-soproni-debrec(z)eni… fideszesek” emígyen múlatták az időt.

 

És a maiak?

Amikor beszélgetnek, miről cseverésznek: a leendő párbajukról?

Párbajoznak egyáltalán?

 

(1.)

  • Meghívtak, elmentél, ott voltál?
  • Hol, mikor?
  • Szilveszterkor az Operában a Denevéren.
  • Az áriát meghallgatni?
  • Lenézni a városra, meginni a pezsgőt, megnézni a tűzijátékot!
  • A kertünkben rendeztem tűzijátékot, Bécsből hozták a hozzávalót…

 

(2.)

 

  • Hallottad, megjöttek a pénzek az Unióból!
  • Hívtad már a…?
  • Ő hívott.
  • És?
  • Minden a szokásos módon!
  • Tarifa?
  • Nem vészes, egy kicsit emelkedett, de majd máshol behozzuk.
  • Ok, ez az év is jól indul…

 

(3.)

  • Mész?
  • Hova?
  • Az EB-re!
  • Persze!
  • A külön-géppel?
  • Most nem, bérlek egyet!

(4.)

  • Lemosattad már a kocsit?
  • Újat vettem…

 

(5.)

  • Idén?
  • A Kanárin.
  • Snassz…

 

(6.)

  • Kerek szülinapod lesz idén!
  • Ja.
  • Nagy buli lesz?!
  • Semmi extra, csak a Pault hívom…

 

De Ady már nem él:

SZEGÉNY, JÓ FIAIM

                           

Hány tavaszon küldtem bárhonnan

Nektek a sok hitető verset,

A Jövőt prédikáltam nektek

S most a jelen be másként lobban,

Másként gondoltam, szebben, jobban.

Jaj, golyózáporba áztattátok

Üstökötöket és fejemet.

Fejem, fejem, bús felelős, te,

Miért adtál ifjaknak hiteket,

Mikor a világ csak hiteget

S én nem láttam, hogy a Föld por és rongy.

Drágáim, árváim, fiaim, Tik,

Kikkel, jaj, hogy most sem lehetek,

Hol jártok vén bolond fejemmel

S ama nagyszerű kegyelemmel,

Hogy a Halált ifjan éritek.

Drágáim, árváim, fiaim, Tik,

Az Élet csakugyan menekül?

Hol jártok, vagytok s kik – éltek – még?

 

Pesti Napló, 1917. augusztus 12.

  1. 01. 03. szerda

CSAK EGY ÉNEKES ÉNEKEL A TÉREN

Nézem a videót.

Lassan potyogni kezdenek a könnyeim.

Biztosan öregszem – már megint egy évvel…

Mégsem azért.

Ott áll, talán most is, a tér közepén, előtte a köveken az üres kalapja és énekel.

Az emberek megállnak, pedig mindenki rohan éppen valahová, talán munkába, vásárolni, talán az unokákhoz, vagy éppen sétálnak az unokákkal, a gyerekkel – mégis megállnak.

Ő „csak” énekel.

Rendületlenül.

Hideg van: sál van a nyakában, sapka-kalap nincs a fején.

„Csak” énekel.

Hangja betölti az „ŰR”-t!

Az idő megáll hirtelen.

 

Már csak a könnyeim…

 

  1. 01. 02. kedd

KATALINNAK…

„Katalinka, szállj el!

Jönnek a törökök;

Sós kútba tesznek,

Onnan is kivesznek;

Kerék alá tesznek;

Onnan is kivesznek;

Ihol jönnek a törökök,

Mindjárt utol érnek!”

 

Novák asszony!

„Istened” kegyelméből felkent nagysága!

 

Nyugdíjas „honfitársad” vagyok.

(Nekem az „Istened”, aki „most jött a templomból”, nem adott – tőlem/tőlünk csak elvett.)

Elolvastalak.

Bevallom: nem akartam elrontani az évkezdést, ezért – a fizetett hirdetéses beharangozóid ellenére – nem hallgattalak meg!

Az is untig elég volt – mármint az elolvasásod.

Most már mindegy – ha így kell indulnia, akkor így indul, talán nem ilyen lesz a végéig.

Elolvasni „sem volt könnyű” – hát még megélni!

Ahogyan írtad, vagyis mondtad: háborgó tengerről, tomboló forgószélről, viharos hullámzásról hadováltál össze-vissza, de téged ez a „veszélyhelyzet” n(s)em érdekelt (ahogyan mi, egyszerű halandók sem); szálldostál minden felé, tárgyalgattál mindenkivel, aki arra járt és hajlandó volt veled.

Hogyan is mondtad/írtad: „sok családban szinte folyamatos a betegeskedés, mintha az immunrendszerünk is legyengült volna” – az bizony legyengült, a milliárdokért vett lélegeztetőgépek, az utóbb bevallottan hatástalan szputnyik-oltóanyagok, a rezsivédelem ellenére, mert biztosan tudod (ha máshonnan nem, a „belső” jelentésekből), a magyar egészségügyi rendszer is „halódik”, az orvosok-ápolók a teljesítóképességük határán – anyagi eszközeik meg a béka se@@e alatt; hiába nevezgettek ki újabb és újabb „csicska” kórházigazgatókat, egészségügyi hivatalnokokat, szervezgetitek át az ügyeleti rendszert, változtatjátok a sürgősségi ellátást – a pénz másra megy el: stadionokra, űrutazásra, csádi magyar haderőre…

A helyi-önkormányzati és civil segítőket – akik legalább helyismerettel, lelkesedéssel, tenni-akarással rendelkeznek – „ellenségeiteknek” tekintitek/tartjátok és ott akadályozzátok az önkéntes munkájukat, ahol csak tudjátok: pénzt csak a „csókosoknak”, a „listátokon” szereplőknek adtok, a többieket jogilag is ellehetetlenítitek.

Hát persze, hogy „az immunrendszerünk is legyengült”!

„De legalább békében élünk” – akkor mi a fü@@inek van évek óta kihirdetve a veszélyhelyzet, akkor mi a fa@@nak plakátozzátok ki az országot azokkal a gyűlöletkeltő förmedvényekkel?

Tájékoztatlak Katalin asszony: örültem én is a budapesti atlétikai VB-nek, az aranylábúak sikereinek, a két Nobel díjnak – de jobban örültem volna, ha nem nekem és sorstársaimnak kellett volna meghiteleznem-előlegeznem a rávalót, mert hülye azér’ nem vagyok, tudom, most is belőlem éltek, ahogy a hűbéreseitek, se@@nyalóitok is.

Nekem/nekünk nemcsak húsz évvel ezelőtt volt izgalmas várakozás az Unió iránt, ma is az, ha akarod/akarjátok, ha nem: a reményt testesítik meg az általad/általatok felkeltett zűrzavarban.

A reményről, a derűről is írtál/mondtál mindenfélét – mennyire hiteltelenül „pacásan-hamisan” csengtek szavaid, mintha nem tudnád: tömegesen menekülnek a fiatalok Magyarországról, ha jönnek menekülők, azonnal tovább utaznak országunkból – vaj’h miért?!

Te, Katalin az Olimpiát, a paraolimpiát, a foci EB-t várod, „Futni, túrázni, úszni, bringázni, focizni, kondizni” hívsz bennünket (is), akik alig várjuk a hó elején a postást, lejjebb csavarjuk a fűtést…

 

– Gyertek haza, ludaim!

– Nem megyünk.

– Miért?

– Félünk.

– Mitől?

– Farkastól.

– Hol a farkas?

– Bokorban.

– Mit csinál?

– Mosdik.

– Mibe mosdik?

– Aranymedencébe´.

– Mibe törölközik?

– Kiscica farkába.

 

  1. 01. 01. hétfő

A 2024. ÉV ELÉ…

„Mit szeretnék a 2015. évben” – kérdeztem magamtól 2014. december 31-én.

 

Már akkor sem nagy dolgokat, csak olyan egyszerűeket, megélhető, széppé, érdemessé tevőket: hisz’ akkor sem lett volna olyan nagy dolog nyugodtan élni; biztonságot tudni; együtt lenni veled, meg vele is; hogy itthon maradj, ne menj el, érdemes legyen itt maradnod/visszajönnöd; biztosan tudni azt, lesz mit enni, inni, nem kell fázni, Neked se, Neki se…

Semmiségeket: ha tudok, nem éhbérért, dolgozni; ha akarok: vásárolni, sétálni, olvasni, szórakozni; mindig legyen valaki, akit fölhívhatok; tudni megbeszélni közös dolgainkat; tudni, van valaki, aki figyel rám is; legyen kit simogatni, ölelgetni – legyen, ki simogat, ölelget; nyugodtan gondoljak arra, amire csak akarok; hogy gondolhatnak rólam azt, amit csak akarnak.

Hogy legyen út. Hogy lássam/lássuk az út végét is. Hogy végre elinduljunk azon az úton.

Hogy a politikusok ne lessenek be az ablakomon, ne mondják meg, hogy mikor vásárolhatok, hova menjen az unokám iskolába, mikor kapjak csípőprotézist. Ne ők mondják meg: ki legyen az istenem, ne feküdjenek az ágyamba.

Hogy legyen miért gondolkodnom. Cselekednem. Tüntetnem, ha úgy látom értelmét. Hogy végre figyeljenek rám is. Ránk is. Rátok is. Mindenkire!

Hogy ne legyen magunkfajta meg ’magukfajta’.

Hogy egyre kevesebben legyenek az út szélén, az árok partján. Hogy Ők is fölállhassanak. Hogy nekik is legyen MÉLTÓSÁGUK. Hogy mindenkinek legyen méltósága.

Hát olyan nagy dolgok ezek?!

Ezt kívántam 2014. december 31-én.

 

Ma is ezt kívánom…

  1. 12. 31. vasárnap

„ÚJ, SOHA MÉG ÁLTALUNK EL NEM ÉRT CSÚCSOK MEGHÓDÍTÁSÁT JELENTETTÉK AZ ÓÉVBEN”

írja a mai nemzetisportban a kinevezett/csicska főszerkesztő, aztán elolvasom a sikereket (tényleg sikerek voltak), amelyeket az óévben a magyar sportolók elértek.

Csak az az ember kiabál „nagy pofával”, akinek kisebb a mondanivalója – vagy kiadták neki, hogy teli szájjal üvöltözzön, ahogy a torkán kifér. Mintha a „nemzeti konzultációról” írna, hogy már eddig is hányan töltötték ki.

Mert „a cirkusz és a kenyér összege állandó”!

  1. 12. 30. szombat

SEMMI LÁTNIVALÓ, NEM A RÓMEÓ ÉS JÚLIA MEGY ITT KÉREM SZÉPEN

A „színészeknek pedig meg kell tanulniuk egy-egy díszletet használni” – fröcsögi, miközben visszavonja soha komolyan nem gondolt lemondását, mert itt kérem semmi látnivaló, nincs is egyszemélyi felelős, azok a „hülye, ügyetlen, a falmászáshoz nem értő, leesni sem tudó” színészek miért nem vigyáztak jobban magukra. (A rendőrség még nem zárta le az ügyet, előreláthatóan majd a következő évezredben lesz eredmény, ha előbb lenne, akkor majd népgazdasági érdekre hivatkozva titkosítják azt a következő száz évre.)

De legalább „nem lett ráégetve a közvetlen felelősség” senkire – lihegi még és hozzáteszi: „több tényező szerencsétlen alakulása okozta a balesetet, a színház veszélyes üzem”, majd „felelősen” visszamondja a visszamondhatatlant.

Különben is: Gyurcsány, az ukránok, Soros, Brüsszel meg a migránsok.

 

Vidnyánszky „tanár úr” oktat, rendez, a jelzéseket-üzeneteket meg sem hallja.

Egy hazug seggnyaló gazember.

Amilyenek a gazdái is…

  1. 12. 21. csütörtök

#NER, #Vidnyánszky

A SZIJJÁRTÓ PETI

Kiakadt és kifakadt.

A „buta”.

Vagy inkább a „rosszindulatú”.

Választhat.

 

Személyesen nem ismerem őt.

Csak a „munkásságát”, megnyilatkozásait a közösségi médiákban – abból.

Most éppen a Donald miatt pöröl, ócsárolja az Európai Parlamentet, az amerikai külügyminisztériumot, a globális liberális médiahálózatot.

Mert meg se szólalnak, hogy egy amerikai bíróság Trumpot – a három évvel ezelőtti capitoliumi zavargások miatt – nem engedi indulni a következő választásokon.

Mert ott működik.

A fékek és ellensúlyok rendszere – más szavakkal: a demokrácia.

Ahogyan Németországban is.

Mert ott is megismétlésre ítéltek egy választást.

Peti mégis prüszköl.

Nem látja, látni sem is akarja a fától az erdőt.

Szerbiában persze minden rendben van – az „haver”.

„Itthon is”.

Bezzeg Tusk már zárolta a lengyel köztévé költségvetését, ha majd korrekt lesz, megkapják, addig „coki”.

Itthon is, persze, mit nem írok: ha majd „országát egy lóért” történik – megtörtént és mégse.

 

Peti tovább prüsszög.

Buta.

Rosszindulatú.

Közte „és” van…

  1. 12. 20. szerda

#NER, #szijjártó

„HA EGY HÉTVÉGE ALATT KELLENE MINDENKIT BEOLTANI, ARRA KÉPESEK LENNÉNK…”

mondta 2020-ban ilyentájt a „zén még sohasem hazudtam” miniszterelnök. „A javaslat az, hogy az általános iskolákban legalább 20 fok legyen a hőmérséklet. A 18 fok csak a gimnáziumokra érvényes. Ez a javaslat, a kormány erről ma fog dönteni, és valószínűleg el fogja fogadni” – mondta a Gulyás-nevű tárcavezető 2022-ben (aztán volt, ahol 15 fokot se mértek). „Négy láb, négy kerék, kiemelt stratégiai partnerség” – posztolta most büszkén (nem egy kávéházból) és „fürgén-peckesen” fölpattant a négylábúra, mit nem írok: betüremkedett az autóba.

„Horthy- és Kádár-apánk után talán már van Orbán-apánk is” – írja a HVG ma reggel fél hétkor (csak 13 perc olvasás), aztán beugrik a KSH(?) híre: „Novemberben 6780 gyermek született, és 10 351 fő vesztette életét” és rögtön Földes Péter bejegyzése is, „Történelmi mélyponton a születésszám.

Fogságban nem szaporodunk”.

A demencia első jele, amikor fürdés közben már nem érzed a tusfürdőd illatát, még érzem. De minek. Morgok csak magamban. Semmi egyéb. Pedig kinn most is építik az utat, már a víz-elvezetést betonozzák, a kocsi-beállóhoz a fölvezető kapcsolódást végzik. Pedig a nem-fideszes önkormányzatnak alaposan meg kellett küzdenie a kormányhivatalokkal, az engedélyező hatóságokkal, mégis elkészül…

Mindjárt itt a hétvége.

Karácsony.

Ő biztosan képes lenne …

  1. 12. 19. kedd

#NER