Anyu ma nagyon finom tízórait csomagolt: két sonkás-zsömlét, két paprikát meg egy banánt is. Gondoltam is, hogy az egyiket odaadom a Robinak és majd a másikat én eszem meg, a banánt meg elfelezzük. Bár a Robi ritkán, de akkor sokat eszik, mégis olyan vékony fiú, hogy szinte át lehet látni rajta, bár a tépett farmer és a tiszta pulóver jól áll rajta.
Ma nehezen jöttem a suliba, mert lesz irodalom óra és azt nem lehet lelazsálni, mert ha csak egy percre elalszom, már nem értem az egészet és akkor a dogaíráson frászban leszek, azt meg nem akarom. Egy verset hallgattunk meg a József Attilától, az éhséget és arról kellett beszélgetnünk, hogy mit akart a költő, meg miért így írta meg, és mi az az éhség. A brancsban rögtön hangosan elkezdtek röhögni: most ezt mi a Tovább a folytatáshoz
Vélemény kategória bejegyzései
Spiró György
„Nem csak a múlt és nem csak a jövő
veszett el: ma már nincs meg a jelen sem,
a kategóriák csendjében élünk.
Reménytelen csőd. Mélyülő vadon.
A látást mégis gyakorolhatom,
s mint látásában élő, úgy tekintek
– nem időn kívül, mégis – az időre:
semmi sem úgy volt, s nem ez lett belőle.”
Mozgó Világ 1987 eleje, miért hagytuk, hogy így legyen XXI. Század Kiadó 2012.
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 23.
Ma azt hiszem megint nagy öröm fog érni: lesz egy különóránk, ahova az Ofő meglepetésvendéget hívott meg. Már régóta találgatjuk, hogy ki lehet az, mert ez egy nem mindennapi esemény lesz, az biztos. A Robi azt mondta, hogy a Kulka János lesz, mert Ő egy híres színész és nagyon jól beszél és sok híres szerepben játszott már, amiért nagy tapsokat kapott. A Gréczy Zsolti viszont biztos volt abban, hogy az Eszterházy Péter lesz, mert Ő egy nagyon híres író, akinek sok könyve jelent meg és azokat le is fordították sok idegen anyanyelvre is. A Szanyi Tibi úgy gondolta, hogy biztos a Hosszú Katinka lesz, mert Ő tavaly meg idén annyi aranyat nyert úszásban, mint annak idején Helsinkiben nyertünk az olimpián, bár az nagyon régen volt, még az átkosban, ahogyan azt a TV-ben is hallani. A Szigetvári Vikó viszont azt vélelmezte, hogy Koncz Zsuzsa lesz a meglepetés, mert Ő egy állócsillag a magyar popzene egén (hogy honnan vette ezt a dumát, azt nem tudom, biztos olvasta valahol, mert a Vikó egy olvasó – gyerek velünk szemben), aki már jó sok ideje Tovább a folytatáshoz
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 22.
Ma hajnalban játszották a Super Bowl döntőt és anyu nem vette észre, mert már régen elaludt, hogy benyomtam a TV-t és megnéztem, ez volt az éjszaka nagy öröme. Nagy zakót kapott a Denver, Peyton Manning a pályán sem volt. Pedig én nekik drukkoltam, de a Robi mondta, hogy mindig azok a csapatok nyernek a döntőben, akiknek jobb a védelmük, és ez most is bejött. Sajnos. Szerencsére ma megint Ofő óránk is lesz, meg ének, meg torna az udvaron, úgyhogy lelazsálom a napot és kipihenem az éjszakát.
Az Ofő órán megint a magyar történelem meg a fasizmus és a zsidókérdés volt a téma, pedig nem is töri óránk volt. Ma Boros Pötya, akit csak hóbagoly fiókának csúfolunk, vitte a prímet, be nem állt a szája, annyit szövegelt. Ő nagyon sokat tudhat arról a világról, mert az apukája a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, és akinek az apukája nemzeti elnök, az biztos sokat tud, vagy legalább is azt hiszi. Az ifj. Tovább a folytatáshoz
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 21.
Ma nem ért eddig öröm, mert ónos eső esik odakinn, nem hó és rajta volt az interneten, meg sms-t is kaptam, a Rádió is bemondta, a Bakondi Gyuri apukája, hogy mindenki maradjon otthon, ha nem akar elesni. Különben is ma sokat kell tanulnom, mert holnap kikérdezik a „nincsen apámat meg az anyámat”, hát ez a nap is oda. Anyu rám kiabált, hogy azonnal üljek le tanulni, majd Ő kikérdezi, ha már tudom. Én nem szeretem a verseket, csak az a jó, hogy rövidek. Olvasni se szeretek, mert ahogy a Robi mondja: túl lassú Tovább a folytatáshoz
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 20.
Ma szombat van, nem kellett bemennünk a suliba, de nem tudunk semmit csinálni, mert lóg a lába az ónos esőnek. Ezt jó, hogy kitaláltam, mert az Ofő mindig mondja, hogy színesítsem az írásaimat metaforákkal meg ilyesmikkel, de sohasem tudom eltalálni, hogy mi micsoda, meg hogyan kell Tovább a folytatáshoz
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 19.
Ma megnéztünk egy kisfilmet az osztályban, ami a közlekedés fejlődéséről szólt. Szó volt az utak kialakulásáról, a lovakról, a hintókról, de sokkal érdekesebbek voltak az autók meg a buszok. Nagyon tetszett mindenkinek, hogy ma már vannak színes emeletes buszok is, amibe egyre több ember is elfér. A Robi mondta, hogy olvasta valahol, hogy van már egy olyan busz is, amibe belefér a világ leggazdagabb 85 embere is, akiknek annyi az éves jövedelmük, mint három és fél milliárd embernek a földön! 85, szemben 3500 millió emberrel! Ezen persze röhögtünk, mert a 85 nem Tovább a folytatáshoz
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 18.
Ma elkezdett nálunk is esni a hó, de ez még nem az igazi, csakúgy esik. Eddig mindig ki kellett mennünk az udvarra a tornaórán, mert a tornaterem mindig foglalt volt. Most is kimentünk. Tavaly még benn csináltuk a gyakorlatokat, de idén már annyi tornaóra lett, hogy nem elég a tornaterem. Mi csak akkor morogtunk, amikor esőben kellett körbefutnunk a kézilabdapályát a sárban, amit a tesi tanárunk, a Pintár Attila bá’ előszeretettel salakosnak hív, de ott sohasem volt salak, csak trutyi. Amikor vége az órának, akkor meg a pedellus, akit a brancs szívesen hív iskola-csicskának, ordít velünk, hogy bevisszük a sarat az osztályba és nem győzik takarítani, ami nem Tovább a folytatáshoz
Holokauszt-emléknap (Töredékek-ek zsidóságomhoz)…
„Oly korban éltem én e földön,
mikor az ember úgy elaljasult,
hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra,
s míg balhitekben hitt s tajtékzott téveteg,
befonták életét vad kényszerképzetek.”[1]
1.
| Tizenhat éves apám génjeibe örökletesen beleégtek Auschwitz-Birkenau (Oświęcim) megérthetetlen, borzalmas élményei. A málhát: a marhavagonos Nagy Utazás ürülékszagú bűzét; az emeletes, szűk priccsek gerinctörő keménységét; mosdatlan, tetves teste viszketegségét; a lebbencstelen lebbencs-levesek íztelenségét; a hideg – csontig hatoló – éles szúrását; a krematóriumokból szálló füst orrába száradó savanyúságát magával vonszolta. Hazáig és még tovább, éjszakai álmaiba, a sírba is elcipelte. |
„A Magyar Krónika nem harcol, hanem örömet mond…” 17.
Ma hétvége van, ezért nem mentünk iskolába. Anyu mondta is, hogy porszívózzak föl, amit nem akartam megcsinálni, mert a TV-ben ment a lesiklás Kitzbühelből. Apám sokat mesélt arról, hogy volt a Magyar Televízióban egy legendás, mindenki által megbecsült osztályvezető, a Radnai János, a „papi”, akit nagyon szeretett, és aki csak a síelést meg a tornát közvetítette és nagyon megszerettette sok emberrel a síelést, mert mindig beszélt a kötésről, aminek át kellett mennie a kapuk képzeletbeli vonalán. És most is ilyen verseny volt, de én nem tudtam, hogy mi az a kötés, Tovább a folytatáshoz
