Archívumok

KEDD

„És még csak kedd van! 🙂🇭🇺” – írta ki a Fidesz-fülbevalós az oldalára, mert Krausz Ferenc Nobel-díjat kapott, Karikó Katalin után a második „magyar” ezen a héten.

 

Akkor kezdjük:

  • a pénzügyminiszter 1100 milliárd forinttal megemelte az idei költségvetési „hiány-célt”;
  • a magyar külügyér nem ment el Kijevbe az UNIÓ-s külügyminiszterek találkozójára;
  • a magyar miniszterelnök ellenzi, hogy az uniós büdzsét 66 milliárd euróval (mostani árfolyamon több mint 25 ezer milliárd forinttal) emeljék meg;
  • a Fidesz ismét a médiaszabadságról szóló uniós jogszabály ellen voksolt;
  • hiány-cikk lett hirtelen (lehet, hogy ez rémhír) a pingvin alakú pendrive;
  • még nem hozta nyilvánosságra a szeptemberi havi inflációs adatokat, de a boltokban látható-tapasztalható: Magyarország stabilan tartja vezető helyét Európában;
  • Marco Rossi leteszi a magyar állampolgársági esküt.

 

„És még csak kedd van! 🙂🇭🇺” – írta ki a Fidesz-fülbevalós az oldalára, mert Krausz Ferenc Nobel-díjat kapott, Karikó Katalin után a második „magyar” ezen a héten…

  1. 10. 03. kedd

SZIJJÁRTÓ ÚJRATÖLTVE

Szijjártó a nemlétező Németországba utazott a Történelmi Nagy Külügyi Csúcs helyett, amit Kijevben tartanak.

Szerinted?

 

A Stirlitz vicc jut az eszembe:

– A csirke átment az úton – gondolta Stirlitz.

– Csak akart – gondolta a kamionos.

  1. 10. 02. hétfő

MEGSZÓLALNAK A SZIRÉNÁK!

„Országszerte megszólalnak a szirénák, de ne ijedjen meg” – olvasom a főmapilátor kormány-szócső hírét.

Biztosan

  • a magyar emberekért, mert olvasták a „Bekopogott a kemény valóság: a magyarok majdnem fele már csak azt veszi a boltban, amit nagyon muszáj” felmérést, amiből kiderül: „a kitöltő magyarok 19 százalékának már a legalapvetőbb szükségletek finanszírozása is gondot jelent, további 28 százalék pedig már csak azt veszi meg, amit muszáj”, HÁT ÉRTÜK(?!);
  • a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) által működtetett intézményekért, mert a NAV elvonta az adományokból összegyűlt pénzüket, emiatt nem tudnak fizetni a dolgozóiknak, HÁT ÉRTÜK(?!);
  • a szomszéd „kislányért”, aki születése óta, már közel negyven éve magatehetetlen szellemi-testi fogyatékos, csak az édesanyja gondozza, ápolja, de most ő is súlyos beteg lett, kórházba kéne feküdnie, de akkor mi lesz a „kislánnyal”, HÁT ÉRTÜK(?!);
  • a kisiskolásokért, az elsős diákokért, akiknek még mindig nincs tanítónénijük, mert még mindig keresik-várják a jelentkezését, HÁT ÉRTÜK(?!);
  • az ukrán gyerekekért, akiket kibombáztak a lakásukból, a „békéért”, „HÁT ÉRTÜK?!.

Folytatnám a fölsorolást, de akkor tovább olvasom a „hírt”: „délelőtt 11 órától a lakossági riasztó rendszer (MoLaRi) csökkentett üzemű, úgynevezett „morgató” próbájára kerül sor”. Ja, az más!

Akkor a „farhátot szopogató nyugdíjasokra” gondolok; meg a Szöllősi Györgyre, aki bejárhatja a világot a Szijjártó-féle külügy pénzén; a kőgazdag fiatalra, aki már húszévesen tízmilliókat keres; a matolcsygyurikra, orbánrécsölökre, szijjártópetyákra, a sok közpénzt elherdáló-ellopó hivatalnokra, az őket nem leleplező poltpéterekre – és nagyot csapok a levegőbe dühösen: VAJON MIÉRT NEM MIATTUK VIJJOG-VISÍT A SZIRÉNA?!

  1. 10. 02. hétfő

TE MELYIKBE TARTOZOL?!

„Európa XX. századi történelmét alapvetően három főszereplő határozta meg:

  • a gonosz, aki begyújtotta a máglyát;
  • az áldozat, aki pörkölődött fölötte; és
  • a jók, akik körbeállták és nézték.”

írta könyve bevezetőjében Maklári Tamás.

 

„Én statiszta voltam” – rebegem a kérdésre.

„Gonosz, áldozat vagy jó statiszta?” – jön azonnal a kíméletlen újabb kérdés.

„Talán semleges?” – kérdem óvatosan magamtól.

„Olyan nem létezett: egyik voltál, a másik vagy a harmadik! – hangzott dörgedelmesen felettem.

„Választhatok?” – kérdem megint.

„Már nem!” – hangzott ostorcsapásként.

 

Hát így vagyunk. Már késő.

 

És a jövőben, a XXI. században: barátom, hova állsz?!

  1. 09. 30. szombat

NYÍLT LEVÉL

Nagymamák, nagypapák, dédik és dédipapák, hozzátok fordulok, nektek írok most!

 

Leéltük már az életünk javarészét: ki így, ki úgy; kezdetben álmodozva-hitben, később a munkába feledkezve-törődve; több rendszert is kiszolgáltunk vagy „csak” alkalmazkodva megélni próbáltunk; voltunk fenn is és lenn is; napon és árnyékban; rettegően-reménykedve, talán tevékenykedően is egy jobb-szebb világért.

Tettük, amit tennünk kellett: rövid szoknyában-nadrágban rohangáltunk a gangon; kisdobosokként-úttörőkként nyakunkba tettük a kék-piros nyakkendőt és hallgattuk a Donnál elesett apákról-nagyapákról, vagy a Vörös Hadseregről szóló legendákat; megtáncoltattuk az Ofőt az iskolai orsós-magnós bulin, aztán magunkhoz vontuk/engedtük a osztálytárs lányt/fiút és megcsókoltuk a folyosó végén, ahol már nem égett a körte a lámpában; később elkerültük a kmk-t (a közveszélyes munkakerülést), mert mindenkinek volt/lett munkája; megtaláltuk a párunkat és családot alapítottunk, gyerekeink születtek és becsülettel fölneveltük őket; kiabáltunk a Népstadionban a meccseken, mert azok tényleg azok voltak; csápoltunk, együtt énekeltünk Freddie Mercuryval a „Tavaszi szél”-t hallgatva; olvasgattunk Adyt, József Attilát, Jack Kerouac-t, Berkesit is;

Láttuk, amit észrevettünk, mert nemcsak néztünk, ahogy a dal mondta; meghallottuk, amit meg akartunk, a sorok között elolvastuk, amit olvasni akartunk; éltünk, ahogy tudtunk és boldogultunk is!

Mi jöhet még: rohanunk az unokákhoz, amikor hívnak; alig várjuk a gyerekek jelentkezését; aggódunk, amikor a postás csönget, megszólal a mobil – most vajon ki ment el?

 

Hát nekem (nekünk) ne hazudozzon a képembe (képünkbe), ne hadováljon össze-vissza a háborúról, a béke akarásáról, miközben csak a háborút kirobbantóval kvaterkázik, üzletel; ne hazudja azt, hogy „nem engedhetjük meg magunknak, de meg kell tennünk”, mert jövőre majd egyszámjegyű lesz az infláció (mondta már nyárra-őszre-télre is), miközben ő pofátlanul emeli a saját és vazallusai bérét-jövedelmét, garázdálkodik a közpénzzel, mintha az a sajátja lenne.

Tele hassal, húszezreseket számolgatva, máskor fürdőlepedőbe „csomagolva”, szuszogóan lépcsőt mászva, rád vigyorogva és – hogy értsed – többször is elmondja: „a nyugdíjasok nagy többségben támogatják a nemzeti kormányt”.

Én bizony nem támogatom!

Az unokáim miatt, akiknek nincs tanítónénijük, kémia tanárjuk, napközi-felügyelőjük; a sorstársaim miatt, akiknek hónapokat-éveket kell várniuk, míg sorra kerülnek a rendelőben; a nyugdíjastársaim miatt, akiknek alamizsnát szór, miközben belőlük (is) él!

Mennyi lehet még hátra?

Nem tudom, de mindegy is, meg kell szólalnunk, ki kell mondanunk: EZ ÍGY NEM MEHET TOVÁBB, ELÉG VOLT!

 

„Ékezetek nélkül, csak sort sor alá tapogatva,

úgy irom itt a homályban a verset, mint ahogy élek,

vaksin, hernyóként araszolgatván a papíron;”

 

írta a költő Lager Heidenauban, Žagubica fölött a hegyekben, 1944. júliusában: még tőlem-tőlünk nem vettek el mindent…

 

  1. 09. 29. péntek, Pomáz, valahol a Pilis lábánál…

SZUVERENITÁSI TÖRVÉNY-LE PEN-SZLOVÁKOK – FESZÉLYEZŐ (2.)

  1. május 30-án a HVG a Financial Times-ra hivatkozva megírta: „… neve elhallgatását kérő banki forrása úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya a nyereségen kívül igazán befolyásra vágyik, vagyis egy olyan bankot szeretnének, amely segít rugalmas helyi gazdaságot és társadalmi elitet teremteni, beteljesíteni nacionalista elképzeléseit, sőt segítséget nyújtani az illiberális külföldi szövetségeseinek.

 

A lap példaként a francia elnökválasztási kampányt hozta fel, ahol a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, a Bankholdingba becsatlakozó MKB 10 millió eurós kölcsönnel Marine Le Pent segítette Emmanuel Macronnal szemben”.

 

Most megint fogadta Le Pen-t. A magyarnemzet (kormánypárti förmedvény-szócső) szerint: „A tárgyaláson értékelték az erősödő európai jobboldal helyzetét, különös tekintettel a jövő évi európai parlamenti választásokra … szó esett a családok, a nemzeti és a keresztény értékek politikai képviseletéről is, amely a magyar kormánypártok és a francia Nemzeti Tömörülés tevékenységének is a középpontjában van”. Hogy szó volt-e pénzről: akár a hitel (4,1 milliárd forint!) visszafizetéséről, újabb kölcsön(ök) juttatásáról, a magyarnemzet nem tud.

 

Közben „Bekérette a pozsonyi magyar nagykövetet a szlovák külügyminisztérium szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentéseire hivatkozva – közölte a pozsonyi tárca a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint” – írja a Népszava.

 

Még nem nyújtották be a „szuverenitási” törvénycsomagot. Csak beszélnek róla. Ahogy szokták: vizet prédikálnak és bort isznak; más szemében a szálkát, magokéban a gerendát sem veszik észre.

 

És még akkor ezek csak egyszerű példák…

  1. 09. 28. csütörtök

A FESZÉLYEZŐ

„Nem lehet a megoldani

problémákat ugyanazzal

a gondolkodásmóddal,

amellyel csináltuk őket.”

(Einstein)

 

Így van ez most is: adva van a probléma – kinek-kinek mi: „a magyarok majdnem fele nyomorog vagy a nyomor szélén áll”; „Orbán és Putyin piszkos üzleteit leplezi le a Washington Post”; közbeszerzést írt ki a Honvédelmi Minisztérium lélegeztetőgépek vásárlására; már szeptemberig többet repült a (kis) Szijjártó, mint a Föld-Hold távolsága; a miniszterelnök egy köteg pénzt számlálva az utcán belépett egy házba, jön a szuverenitásvédelmi törvény és alaptörvény-módosítás; megint választások lesznek, és – és vajon ebben a helyzetben mi a teendője egy vidéki nyugdíjasnak, akit – bár lépcsőzik rendületlenül – de még (teljesen) nem vitt el az Alzheimer…

Kertet ápoljon csak, sétáltassa a kutyáját, látogassa az unokáit, várja a postást a végeláthatatlan csekkekkel, a kukás autót, hogy elviszi-e ma a szemetet; nézzen meccseket és közben hörpintsen egy kicsit a vörösboros poharából?

Ezek is válaszok.

És ha nem hagyja békén, nem hagyja nyugodni ez a nagy büdös (xarság) helyzet?

Hát akkor legyen (legalább) FESZÉLYEZŐ!

Hogyan is olvastam éppen tegnap: „Ezzel szemben a legtöbb kívülálló természetesen feszélyez” – mondta Tony Judt Timothy Snydernek a „Gondolatok a 20. századról” folytatott beszélgetőkönyvükben, amikor a londoni értelmiségről, a bevándorló színes-bőrűek értelmiségivé válásáról, a közösségen belül a kritikus szerepét vállalókról folyt éppen az eszmecseréjük.

Kívülálló – bár nem „bevándorló színes-bőrű – már vagyok: onnan a múltam miatt (ez nem is zavar, sőt természetes); innen a franc tudja, talán az öregség, talán a kritikusság, a „másként látom és akarom megváltoztatni a világot” miatt. Ez elintéztetett; végérvényesen lerendeztetett. De akkor is „ide” tartozom! Ha akarják, ha nem; ha elfogadják, ha nem! Majd az utókor, az unokák eldöntik!

Marad a feszélyezés, a belső elköteleződés, az aggódás – és a kritika!

Remélem: én is feszélyezek.

A beszélgetőkönyv egyik beharangozója szerint, korábban, a XX. század elején „az elköteleződés azt jelentette, hogy feltárjuk valaminek a hamisságát. Egy nemzedékkel később már absztrakt igazságok kinyilvánítását jelentette.” Hát akkor nosza, megjelenítem a „hamisságot”, minden hamisságot: „onnan” is, „innen” is! Ha fájdalmas, akkor is!

Amikor nincs demokrácia, mert az alapvető demokratikus intézmények már nem működnek, akkor nem lehet tovább a demokratikus játékszabályok szerint „játszani”.

Nézz körül, barátom: mit látsz?!

Túlélési vágy mindenütt; „valahogy csak élni kell” cselekvés; kollaboráció a jövőért – sehova nem vezető szólamok.

Akkor inkább a FESZÉLYEZŐ!

Mert megoldani a problémákat ugyanazzal a gondolkodásmóddal, amellyel csináltuk őket nem lehet.

NEM LEHET!

  1. 09. 27. szerda

(Kép: facebook)

 

ÚTÉPÍTÉS MAGYAR MÓDRA

(avagy: nekem semmi sem jó?)

 

Valaki megnyerte.

A közbeszerzést.

A földút aszfaltossá tételére.

Már az engedélyek is megvannak.

A tervek is.

A lakók kiértesítése – zökkenőkkel ugyan – de megtörtént.

Hát akkor hozzá lehet fogni!

A nagy munkához.

Ami három(???) hónapig tart majd.

Először kijöttek a nadrágos emberek.

Végig ballagtak a földúton.

Hümmögtek, veregették egymás hátát, elszívtak egy-egy cigit, aztán elmentek.

Akkor jöttek a munkások – földtúró gépekkel, földszállító teherautókkal.

Dolgoztak is.

Ez így ment néhány napig.

Ma is fölkelt már a nap.

Zaj még nincs, por se.

Munkások se.

Sehol.

Biztosan elmentek ülésezni: talán az „Űrpolitikai Bizottságba”.

Mert itt nincsenek…

  1. 09. 26. kedd

INFLÁCIÓ

INFLÁCIÓ

 

Augusztusban toronymagasan az első Magyarország az inflációs rangsorban, még mindig közel háromszorosa az eurozóna átlagának – az Eurostat adatai szerint.

Stirlitz jut az eszembe:

 

A Gestapo jellemtesztet dolgozott ki.

Beszólítják az első jelöltet.

Bizottság: – Mondjon egy kétjegyű számot!

Első jelölt: – 67.

Bizottság: – Na és miért pont 67? Miért nem 76?

Első jelölt: – Nem! 67!

A bizottság feljegyzi, „erős, árja jellem”.

 

Jön a második jelölt.

Bizottság: – Mondjon egy kétjegyű számot!

Második jelölt: – 53.

Bizottság: – Na és miért pont 53? Miért nem 35?

Második jelölt: – Hát, lehetne éppen 35 is…

A bizottság feljegyzi, „árjához közeli jellem”.

 

A harmadik jelölt Stirlitz.

Bizottság: – Mondjon egy kétjegyű számot!

Stirlitz: – 44.

Bizottság: – Na és miért pont 44? Miért nem… Na, Stirlitz, elég volt ezekből a hülye trükkökből!

 

  1. 09. 19. kedd

NEM FIZETETT

„Orbán Viktor nem fizetett a horvátországi nyaralónk használatáért …” – nyilatkozta U Péter, már nem fiatalkorú milliárdosellenzéki politikus, majd hozzátette: „„Legyünk őszinték, Orbán Viktor vagyonosabb a családomnál. De szerintem a miniszterelnök barátja meghívhatja a miniszterelnököt az ingatlanába három napra.”

 

„Nem, U Péter, már nem fiatalkorú milliárdosellenzéki politikus, meghívhatja, de nem nyaraltathatja (… napig se) ingyen, amikor szerződéses viszonyban van a meghívója az állammal!” – teszem hozzá én, ha nem érted, miért nem, akkor te sem vagy más/jobb, mint akiket bírálsz/támadsz.

  1. 09. 18. hétfő