Archívumok

AHOGY ÉN LÁTOM

(10.)

 

2022-ben közel hetvenezer honfitársunk

már megünnepelte 90 éves szülinapját.

Akkoriban a magyar lakosság egyötöde,

1 980 795 volt idősebb hatvanötévesnél!

Én is köztük vagyok.

Érdekel valakit: hogyan látom, látjuk a világot?

 

„A boldogság milyen érzés lehet?” – kérdi a kisfiú a „Drága gyermek” című film egyik megrázó-drámai jelenetében; az anyja erre magához húzza-öleli a kislányt és a kisfiút is, ők kétoldalról a vállára hajtják fejüket; összebújnak, mintha nem is lennének három test; akkor végre megszólal a kislány: ”szoros, szép”, mire a kisfiú folytatja „meleg”…

 

Az ígéretek is ölelésnek számítanak vajon?” – kérdem magamtól belülről, aztán legyintek, hisz ma megint meleg van odakinn, melegen süt a nap, Thessza is elnyúlva heverészik az árnyékban, de amint közelebb lépek hozzá fölemeli a fejét, föltápászkodik, ahogy leguggolok odadörgöli fejét a lábamhoz, szemeiből esdeklő kérés árad: „simizz már, Gazdi, cirógass!”, és ahogy lekuporodok mellé már közelebb húzódik hozzám, fejét kezem alá túrja és lihegve-hálásan „tűri” a „simit”: boldog…

 

Az ígéretek is ölelésnek számítanak vajon?” – kérdem magamtól, mert elolvasom a „MEGVÉDJÜK A CSALÁDOKAT MINDEN KORMÁNYZATI ESZKÖZZEL” MTI hírt a demográfiai csúcson mondott miniszterelnöki beszédről?! („Miért olvasok én Orbánt, miért nem mást?” – kérdem megint magamtól, és folytatom a kérdezősködést: „mondott már olyat, amit be is tartott?”. Legyintek, „viszont ő a miniszterelnök, akinek korlátlanná tett/vált hatalma van, csak neki van! A többi nem érdekes: vagy a „se@@ét nyalva, alábújva mondja föl a leckéjét, vagy – mint „ellenzéki” – beszél a konyhában a falnak, belebőgi fájdalmát a „kőlevese gőzébe”… Mert DUMA az van, innen is, onnan is. Viszont az orbáni megszólalásoknak van jelentősége, látható azokból: hol tart most a zsarnokságában, mi lehet a következő lépése, mire számítsunk még a hátralévő(??) időben?! Arra mindenképpen: folytatódik a hazudozás, a hülyítés, a dolgaink torzító szemüvegen keresztül való láttatása, Magyarország kimondhatatlan megcsúfolása.

 

Az ígéretek is ölelésnek számítanak vajon?” – kérdem megint magamtól, mert olvasom, ő „hisz abban, hogy a mostani eszközök elegendőek ahhoz, hogy az év végéig 10 százalék alá menjen, azaz egy számjegyű legyen az infláció”, ő nem nézi „ölbe tett kézzel az eseményeket”, intézkedik is, aminek semmi látható eredménye nincs. Békéért kiált, miközben a vállát ropogtatják a diktátorok, de az ö számára – a kezdetektől fogva – „elvesztette háborús bűnös jellegét” a „Nagy Testvér”.

 

„A boldogság milyen érzés lehet?” – kérdem most magamtól, hol van itt a boldogság? Aztán az öblös vörösboros poharamhoz nyúlok, sötéten gyöngyözik-vöröslik benne a kitöltött testes vörösbor, meglötyögtetem, beleszippantok, aztán hörpintek belőle egy kortyot: boldogság…

 

  1. 09. 18. kedd

AHOGY ÉN LÁTOM

(9.)

 

2022-ben közel hetvenezer honfitársunk

már megünnepelte 90 éves szülinapját.

Akkoriban a magyar lakosság egyötöde,

1 980 795 volt idősebb hatvanötévesnél!

Én is köztük vagyok.

Érdekel valakit: hogyan látom, látjuk a világot?

 

Unokázom – miközben aggódom értük: vajon mi lesz velük, mi lesz belőlük, amikor fölnőnek?!

Rendben tartom a házat, a kertet – egykedvűen és lassabban ugyan, egyre bizonytalanabbul, ágaskodva és imbolyogva a létrán, mégis levágom az elkorhadt ágakat, a füvet, kihívom a mentőt a szomszédhoz.

 

És közben dühöngök …

 

Tehetnék mást? Tehetünk mást?!

 

Olvasom a szakértőt: „… nem lesz tartható további intézkedések nélkül az idei költségvetési hiány. A magas éves átlagos infláció, így szükség lehet nyugdíjkompenzációra …”. Persze, feltételes módban, a kormány még nem hirdette ki. Várnak. Hogyan írjam le, hogy mire? Talán parancsra, előtte még mérnek egyet, összeül a kupaktanács kitalálni valamit? Hogy a „zUkránok” miatt van az egész? Meg azér’, mert nem sokasodunk! Még idecsődítették a fél világot is, hogy ezt a fontos kérdést megtárgyaljuk – miközben gyerekeket lakoltat ki a végrehajtó a gimnáziumból; elsős nebulók még mindig nem találkozhattak a tanítónénijükkel, mert még nincs; minden nap délutánonként elsétálunk Thesszával az iskola mellett, ilyenkor – iskola-időben – mindig nagy zsivaj az udvaron, eleven gyerekek labdáznak, futkároznak, sikonganak kimelegedve, de most csönd van, sehol egy teremtett lélek, se gyerekek, se napközis tanárok…

„… nem lesz tartható…” – rémlik föl a szakértő, még így se?! Hogy közel kétmillió nyugdíjas tíz-tizenegy hónapig 150 milliárdot hitelezett az államnak; hogy pedagógusok menekülni kényszerülnek, mert már a fedélzet is víz alatt; hogy a független színházaknak coki; hogy … minek folytassam.

Kit érdekel, amit egy öreg nyugdíjas írogat a Facéra, írogasson csak, nem fog változni attól semmi sem: ellenzék kéne, az ellenzéknek karizmatikus vezető, nem dadogó-tipegő öregek.

Tényleg: mi a teendő ilyen helyzetben? Várni? Élni az életet? Csöndben sétálgatni, aki teheti utazgatni, hiszen egyszer élünk, csak az adott pillanat a miénk?!

Ez nekem nem elég!

Szemlélődöm hát: leírom, amit látok – értelmezem is, hogy az olvasók, a „meghallók” változtatni is tudják a világot, a világunkat, ami az enyém is.

 

Unokázunk – miközben aggódunk értük: vajon mi lesz velük, mi lesz belőlük, amikor fölnőnek?!

Rendben tartjuk a házat, a kertet – egykedvűen és lassabban ugyan, egyre bizonytalanabbul, ágaskodva és imbolyogva a létrán, mégis levágjuk az elkorhadt ágakat, a füvet, kihívjuk a mentőt a szomszédhoz.

 

És közben dühöngök …

 

Tehetnék mást? Tehetünk mást?!

  1. 09. 16. szombat

EGYENLŐ PÁLYÁK…

„tessék tudomásul venni, hogy a magasabb fizetéshez magasabb elvárások társulnak” – mondta Takács Péter egészségügyi államtitkár, miután neki már korábban emelkedett a fizetése…

Hogyan is mondta harminc éve Sándor György: „Egyenlő pályák, egyenlő esélyek – én kerékpárral megyek!”

  1. 09. 14. csütörtök

MÁR NAGYON UNOM…

Ülök a fotelomban, eregetem a pipafüstöt, a háttérben megy a snooker Kínából, éppen a döntő frame a negyeddöntőben, mellettem bekapcsolva a notebookom, rápillantok: „Percről percre közvetítjük a szerdai kormányinfót” – írja a telex, nos nézzük.

Az unalomig ismert mondatok, hazugságok.

A mai magyar valósághoz semmi köze az elhangzottaknak.

Pedig percről-percre megy.

A korábban jobb sorsra érdemes jogász monoton hangon mormolja, mondja az elé rakott papírra írottakat, mára egy tátogó szájjá, szócséplővé, egy bólogató (Jánossá) Gergellyé vált.

Végre vége.

Orbán nyaralásának is, aminek semmi köze a korrupcióhoz, az „nem hordoz korrupciós kockázatot”, életszerű, mert harmincéves barátságon alapul.

 

Az én barátságaim is legalább annyi évesek: igaz, nem nyaraltam még náluk az Adrián…

2023. 09. 13. szerda

CSAK „SZÉPEN SORBAN” (1.-2.)

(1.) …

Először József Attilát hallgattatták el.

Aztán Ady Endre lett nemkívánatos.

Tegnap Petőfi Sándor nevét vették el.

Ki jön most, talán Radnóti Miklós?!

  1. 09. 12. kedd 13 óra

 

(2.) …

 

Egy órája raktam föl.

Hogy elhallgattatják.

Most megjelent a telex cikke: „Bírósági végrehajtó terelt ki rendőrökkel egy egész budapesti középiskolát”, XXIII. kerületi alapítványi Qualitas Gimnáziumnak 270 tanulója és 30 tanárra van, akiknek az épületet ingóságaik összeszedése után azonnal el kellett hagyniuk..

Éppen tanítás folyt.

A tantermekben.

Mikor megjelent az egyik „Schadl”-féle végrehajtó,

Megafonnal és rendőrökkel.

Minden gyorsan, flottul, rendezetten ment.

Mintha gyakorlatuk lett volna.

De nem az volt.

Minden „élesben” ment.

Kitereltek mindenkit.

Vigyék, amijük van.

Azt nem mondták: hány kilós lehet a motyó.

Azt se, mit kell viselniük a mellükön jól láthatóan.

A Maruzsa nevű államtitkár tudott róla.

A füle botját se…

Annyi baja van éppen, ilyen piszlicsáré üggyel már csak nem fog foglalkozni.

Az élet megy tovább.

Vonatok még nem kellettek…

 

Csak szépen, sorjában…

  1. 09. 12. kedd 16 óra

„MIÉRT, MAGA SZERÉNY? HOGY IDENYOMJA EZT A BUZI MIKROFONT AZ ORROM ALÁ?” –

válaszolta egy újságíró kérdésre a Kötcsei Piknik előtt – még a kapun kívül, mert akárkinek (földi halandónak, egyszerűen csak érdeklődő magyar állampolgárnak természetesen) nem lehetett oda bemenni – a nemzet plagizátora, (aki egykoron megígérte: újraírja a plagizált diploma-munkáját és ismét levizsgázik, azóta is írja és vizsgázik…). Aztán megszólalt a hírhedt milliárdos is, aki korábban „kétmillióan vagyunk” víziót fröcsögött abba a „buzi” mikrofonba: „Hogy van pofája magának idejönni egyáltalán?” egyszerű magyaros válasszal.

Ők a kiválasztottak.

Ők az „új(ra)-magyar elit” színe-java.

Nem fóliában jöttek: aranyszínű Mercedessel! Merthogy ők arra költik az adózott pénzüket, ami akkorra már elvesztette közpénz jellegét, amire csak akarják!

Annácskáról nem jelent meg (még) hír, hogy ott lett volna – pedig mintha már ő is tagja lenne annak az „úri-elitnek”.

 

Kötcse. Nekik a világ közepe. Ahonnét a kizökkent időt „a nagy ő” helyre próbálja/akarja tolni. Mert a (sajátos) „Szellemével” (folyamatosan-és betegesen) beszélgetve más utat nem lát, nem talál. Csak a helyretolást! És ha mégsem az a „helye”, akkor sincs semmi baj: kitalál majd egy másikat, neki mindig van egy másik. Mit is írt Vaclav Havel: „Ha ez az ember még egyszer hatalomhoz jut, Isten óvja Magyarországot, de még Európát is”! Szerencsére kis-ország vagyunk. Alig látszunk, szinte nem is vagyunk a világ, de még Európa térképén sem. Sokan Bukarestet vizionálják fővárosunknak. Ettől azonban „ő” még azt hiheti: neki kell! Úgy viselkedik, úgy ad-mond programot, úgy épít „színpadot” magának, úgy írja-rendezi drámáját. A mi drámánkat. Sokan tesztek szemrehányást nekem: miért foglalkozol vele, miért nem másokkal. Nos ezért, mert – itthon – csak neki van hatalma és vele hatása! Képzeld el: ez már a XIX. volt: emlékszel arra, mit mondott a harmadikon, a hetediken? Na látod: ennyit ér majd az is, amit most mondott. Minden évben bele-bele üvölt abba a „buzi mikrofonjába”, bömbölve harsog a hangja a hangszórókból, az elitje könnyes-vigadó tapsviharban zúgja nevét, bértollnokok hada kap bértolla után, a megmagyarázó-értelmezők hadserege köszörüli a torkát és megint semmibe hull a semmi. Ez Kötcse. Semmi más. Gödörásás és a gödör betemetése. Közpénz-égetés. Bikanélküli bikaviadal. A riogatás fönntartása.

 

Nem unja-unják meg: hisz „hiteles és meggyőző” „siker” volt/lesz ez is, akár a többi is volt/lesz, amire alapozva még ádázabbá válhat, még több erőt(?) mutathat…

 

Közben repülnek az évek és minden megy a maga útján tovább…

 

  1. 09. 11. hétfő

(Kép: különleges oldal alapján)

MIRŐL BESZÉL MA: NEM MINDEGY?!

Csapzottan, de hetykének tűnően kimászott az Adriából, fölcammogott a lépcsőkön, megigazította magán a testét borító leplet, (kínlódva) belemosolygott a köztéri kamerába és belépett a kertbe. Alaposan és szuszogva megtörölte a testét, „egészen jól nézek ki, jó formában vagyok” – gondolta, elégedetten levette vizes fürdőnadrágját, nehézkesen belebújt bő klottgatyájába és nagyot hörpintett az odakészített pálinkájából. „Ma akkor egy jó kis programalkotó beszédet írok”, és hozzáfogott. Nehezen indult az írás, de nem idegeskedett, várta a – jó magyar szokás szerinti – böfögést, ami előbb-utóbb mindig jön a pálinkára. „Na itt is van” – konstatálta és alig olvasható, macskakaparással skribált jegyzeteibe pislantott. „Valami ütős kell, nyavalyog a had, föl kell rázni őket” – gondolta és szétnézett valami rágcsa után, „koslató” szemei azt nem találtak, viszont a szomszéd asztalon megpillantotta a gondosan odakészített házi-kolbászt, nagyokat nyögve hátra lökte párnával kibélelt székét és odaballagott, „megkóstolom, ma még úgyis csak egy kis disznósajtot kaptam, enni pedig kell, mert a magyar ember éhes hassal nem tud nagyokat álmodni se, programot adni se”, és hozzáfogott. Kicsit később, a piros-fehér-zöld zászlócskákkal színezett papírszalvétával megtörölte zsírtól csöpögő kezét-száját, összegyűrte azt és a kolbászos-tányér alá nyomkodta az asztalon és „innom is kéne valamit” felkiáltással megint böffentett egy jót. Úgy is tett, hamar megtalálta a vörösbort és a poharat, töltött és hörpintett, majd hátra caplatott az árnyékban „őt váró” nyugágyhoz és – ahogy tőle tellett óvatosan – beledőlt. „Majd amikor fölébredtem” – gondolta még, de már horkolt is…

Álmában fogadta őt Donald; megnyitotta a budapesti olimpiát; fogadta a gratulációkat a Fradinak a Konferencia Ligában, a világhíres litván csapat ellen elért újabb győzelméért; lenyomta az inflációt 16% alá is; Misivel tapsikolt az újabb milliárdos EUR hitelfelvétel sikerén; talált még három gondnokot, akik beálltak az iskolában kémia-tanárnak; Lölővel ropogtatták egymás hátát, miután újabb közbeszerzéseket nyert; és fölvetette Récsöllel a sztrádán hagyott szaros-pelenkát; aztán elöntötte a víz, elkezdett izzadni, mert saját magát látta Kötcsén, ahogy beszél, artikulál, látta a rá szegeződő tekinteteket, érezte a lelkesedő várakozást a hallgatóságban és belekezdett és mindezeket mondta el Kötcsén… Akkor érezte, hogy valaki rázza a vállát, nógatja is, hallotta „Főnök, ébredjen föl, ne kiabálja, hogy „nem ér a nevem”, az egyik TEK-es fegyveres őr hajolt fölé és akkor végre fölébredt…

  1. 09. 09. szombat

INFLÁCIÓ A NER KORÁBAN

Alapeset: nincs.

Ha mégis van: „háborús szankciók”, „brüsszeli bürokraták”, „külföldi multik” stb. okozzák, tessék választani.

Ha továbbra is: gyomrosokat visz be neki a kormány, rászámol a celeb-szóvivő, utasítást ad a „DNS”.

Amikor kezd elviselhetetlenné válni: megígéri a miniszter, hogy csökkenni is fog valamikor, évvégére akár egyszámjegyű is lehet, különben is, minek annyit zabálni, olyan soká élni a nyugdíjasoknak.

Amikor már ez sem elég, akkor sikeres Atlétikai VB-t rendez az „ország”, hogy libabőrös lesz, ki ezér’, ki azér’.

Amikor végre „csak” 16,4% lesz az infláció, amivel toronymagasan vezeti Magyarország az európai statisztikát, akkor Nagy Márton pufók miniszter (nagy pofával) bejelenti: „A kormány intézkedéseinek köszönhetően már hét hónapja folyamatosan csökken az infláció”.

A csökkenés mértékéről, sebességéről nem tesz említést se.

 

A vicc jut az eszembe:

Az öreg székely életében először elmegy az állatkertbe, majd aztán amikor hazamegy, a szomszédja azonnal elkezdi kérdezgetni

 

– Mit láttál az állatkertben, komám?

– Láttam egy zebrát.

– És az milyen?

– Tudod te, hogy milyen a ló?

– Tudom.

– Na, hát ez ugyanolyan, csak csíkos.

– És még mit láttál?

– Zsiráfot.

– Hát az milyen?

– Tudod, milyen a ló?

– Tudom.

– Na, hát ez ugyanolyan, csak hosszabb a nyaka.

– És láttál még valamit?

– Pingvint.

– Na, és az milyen?

– Tudod te, hogy milyen a ló?

– Tudom.

– Na, hát ez nem olyan.

 

  1. 09. 08. péntek

 

KÉRDŐÍV (KONZULTÁCIÓS)?! – „NEHOGYMÁ’RENDEZZÜNK!”

Tegnap este fölkerült az indexre HT (Huber Balázs) cikke: „Olimpia Budapesten? Ön hogyan döntene?” címmel, benne egy kérdőívvel, „Ön mit gondol? Budapest kész megrendezni a 2036-os ötkarikás játékokat? Mondja el véleményét, töltse ki alábbi kérdőívünket, hogy megismerjük olvasóink álláspontját!”

 

Hm: HT biztosan nem olvassa a híreket: éppen tegnapelőtt vett föl az ÁKK 1,75 milliárd EUR kölcsönt, jelentek meg rendeletek a kormánytól, hogy egy csomó dolgot le kell állítani, meghosszabbították a veszélyhelyzetet, persze közben fölépült és megnyílt végre a Tiborcz Pista titkos (kupija) klubja, ahová „kicsike, kopaszka, virsli ujjú figurák” fognak járni kigyúrt gorillák kíséretében.

 

Röhögök egy nagyot, Thessza nem is érti, fölemeli okos fejét, hogy mi bajom lehet: hát mi, sírni lenne kedvem. Kitöltsem? Meg se nyissam az oldalt? Végül megnyitom, ezen ne múljék, hogy „nehogymá’rendezzünk” és utána menjünk a lecsóba, mint a görögök. Férfi vagyok-e vagy nő, mikor születtem, stb, egyetértek-e azzal, hogy rendezzünk olimpiát 1936-ban?! Most látom, elírtam, nem 1936-ban, akkor Hitler rendezett Berlinben, 2036-ban! Thessza már a combomra tette a fejét, érzi: annyira ideges lettem, hogy segítségre szorulok, ő meg segíteni akar.

 

Ebben Thessza nem tud, csak Te tudsz olvasó-társam!

Ha akarsz…

  1. 09. 07. csütörtök

 (Kép: index-kérdőívből)

KÖLTÖZNEK…

Nyáron látogatóban voltunk rokonoknál Németországban. Alig akartunk hazajönni. Aztán mégis…

 

„Magyarországra költöznek a kiábrándult németek” – írta meg tegnap a fideszes napi.hu portál, merthogy „Drasztikusan megnőtt a Magyarországra települt németek száma az elmúlt években”. Például 1995 és 2023(???) között a KSH szerint 22 310 német állampolgár települt hazánkba. Ők nem magyarok, nem rendelkeznek magyar felmenőkkel – írja a portál.

 

Vajon miért települnek Magyarországra?

Vajon miért „íródott meg” éppen most ez a cikk?

Azért települnek ide a németek (a cikk szerint), mert Magyarország biztonságosabb, mint Németország; mert persze az anyagiak is motiválják őket; mert itt könnyebben jutnak lakáshoz. Emellett a kedvező éghajlat, a kulináris, gasztronómiai, turisztikai és kulturális élvezetek, valamint a magyarok vendégszeretete is figyelemreméltó aspektusok az írás szerint.

Ahol mi jártunk Németországban – kis falvakban – ott nem láttunk sehol kerítést, nem láttunk ideges embereket, akik féltek volna a bűnözőktől, inkább – mikor megtudták, magyarok vagyunk –néztek ránk sajnálkozva: senki nem kérdezte, hogyan települhetne Magyarországra. Persze mi nem arrafelé járhattunk, amerre a cikk és megrendelője járhatott.

 

Nyáron látogatóban voltunk rokonoknál Németországban. Alig akartunk hazajönni. Aztán mégis…

  1. 09. 07. csütörtök