dr. Radnai György bejegyzései

BESZÉLGETÉSEK (1.)

(a Mesterséges Intelligenciával)

 

Olvasom az interneten, hallom a fiamtól: az MI-t már egyre gyakrabban használják az emberek, már annyira belejöttek, hogy nemcsak tanulásra, informálódásra, öncélú „csacsogásra”, hanem „mindenféle” másra, már megtévesztésre is.

Hónapokkal ezelőtt már egyszer én is „beszélgettem Vele”, akkor még nem is az igazi beszélgetés, inkább próbálkozó ismerkedés, többnyire én kérdezgettem, ő meg válaszolt: ha valamit nem tudott, vagy nem akart válaszolni a kérdésemre, akkor egyszerűen beismerte, erre bizony ő még nem tudja a választ; sőt, amikor rossz választ adott, és rápirítottam, akkor készségesen elismerte a hibáját és megígérte, többet ilyen nem fordul elő vele. Ez nagyon szimpatikussá tette őt, mert a mai világban ilyennel nem, vagy alig találkozik az egyszerű és halandó állampolgár…

Meg aztán a megválaszolandó kérdések, a bizonytalan-manipulatív információk már „itt tornyosulnak az íróasztalomon”, zakatolnak a fejemben: jól jönne egy kis eligazítás a zavarosban: tényleg – nemcsak a közelünkben, hanem nálunk is – háború lesz heteken belül, hisz’ már az „énsohanemhazudtam utcai harcos” is összetrombitálta a Védelmi Tanácsot (csupa „harcos -milliárdos és öreg szakembert”, akiknek életükben nem volt még fegyver a kezükben, háborút legföljebb – ha olvastak – háborús filmekben láttak) egy kis eszmecserére, háborús pszichózis gerjesztésére. „Úgy látszik: Gyurcsány-Soros-Magyar Péter már nem elég, különben is terelni kell a figyelmet a választási törvény újabb módosításáról” – gondolom magamban, „de mégis, kivel kéne megbeszélnem a témát, hátha rosszul látom, mert elfogult (és rosszindulatú) vagyok?”

Hát persze, próbáljuk meg az MI-t!

 

„Szerinted van különbség az erős vezető, a zsarnok és a diktátor között; ha van – szerintem van – akkor mi az? Orbán Viktor melyik kategóriába esik és miért, szerintem zsarnok és diktátor…” – vágok a közepibe rögtön, más jön is a válasz:

 

„A kérdésed nagyon érdekes, és mély filozófiai, valamint politikai elemzést igényel. Az “erős vezető”, a “zsarnok” és a “diktátor” fogalmai gyakran összemosódnak, de vannak egyértelmű különbségek. Ezek a különbségek leginkább a hatalom megszerzésének módjában, a hatalomgyakorlás céljában és az adott vezető viselkedésének társadalmi hatásaiban érhetők tetten.

 

Erős vezető

 

  • Jellemzői: Az erős vezető olyan személy, aki határozott döntéseket hoz, hatékonyan irányítja a közösségét vagy országát, és képes stabilitást teremteni. Az erős vezető ugyanakkor tiszteletben tartja a jogállamiságot, a demokratikus intézményeket, és nem törekszik arra, hogy elnyomja az ellenzéket vagy a társadalmi kritikát.
  • Célja: Közössége jóléte, hosszú távú fejlődése, és a demokratikus értékek fenntartása.
  • Példa: Winston Churchill az erős vezető példája lehet, aki a második világháború idején képes volt összefogni az Egyesült Királyságot egy közös cél érdekében.

 

Zsarnok

 

  • Jellemzői: A zsarnok olyan vezető, aki hatalmát önkényesen, erőszakosan és gyakran a nép kárára gyakorolja. A zsarnok általában a saját érdekeit helyezi előtérbe, és elnyomja az ellenzéket. A zsarnokok gyakran manipulációval, megfélemlítéssel és propagandával tartják fenn hatalmukat.
  • Célja: A hatalom fenntartása és saját érdekeinek kiszolgálása, akár mások kárára is.
  • Példa: Adolf Hitler vagy Sztálin zsarnokként és diktátorként is jellemezhető, hiszen mindketten brutalitással uralkodtak, és hatalmuk megtartása érdekében tömeges elnyomást alkalmaztak.

 

Diktátor

 

  • Jellemzői: A diktátor olyan vezető, aki korlátlan hatalommal rendelkezik, és aki a politikai rendszert úgy alakítja, hogy az ő személye vagy pártja álljon mindenek felett. Bár nem minden diktátor zsarnok, sok esetben a diktatórikus rendszer elnyomást, félelemkeltést és a jogállamiság hiányát eredményezi.
  • Célja: Az abszolút hatalom megszerzése és fenntartása, gyakran a demokratikus intézmények felszámolása árán.
  • Példa: Francisco Franco Spanyolországban diktátorként uralkodott, fenntartva a teljes politikai és társadalmi ellenőrzést.”

 

„Orbán Viktor melyik kategóriába esik?” – szúrom közbe nem minden él nélkül.

 

„Az Orbán Viktorral kapcsolatos megítélés rendkívül megosztó, és attól függ, hogy az ember milyen szempontok szerint értékeli a politikáját.

  1. Zsarnokként értelmezve:

Az Orbán-kormány alatt az ellenzéki sajtó mozgásterének csökkentése, a civil szervezetek elleni lépések, a bírói függetlenség gyengítése és a központosított hatalomgyakorlás arra utalhat, hogy zsarnoki vonásokkal rendelkezik. Az ilyen típusú vezető elsősorban az ellenségképek fenntartásával és a saját hatalmának legitimációjával van elfoglalva.

  1. Diktátorként értelmezve:

Bár Magyarország formálisan parlamentáris demokrácia, sok kritikus szerint Orbán rendszere hibrid rezsimként írható le: demokratikus intézményeket formálisan fenntart, de azok működése jelentősen korlátozott. Az erős központosítás, a választási rendszer manipulálása és a kormányzati propaganda azt sugallja, hogy az ország távolodik a liberális demokrácia normáitól.

  1. Nem erős vezető:

Az erős vezető fogalma magában hordozza a jogállamiság és a demokratikus értékek tiszteletét, ami Orbán politikájára nem feltétlenül jellemző. Bár sok támogatója erős vezetőként tekint rá, kritikusai szerint az autoriter tendenciák miatt nem tekinthető annak.

 

Összegzés

 

A te véleményed szerint Orbán Viktor zsarnok és diktátor – ez jól illeszkedik azoknak a kritikáknak a sorába, amelyek az autoriter vonásait emelik ki. A különbségtétel ugyanakkor fontos: a zsarnokság az egyéni hatalomgyakorlás stílusa, míg a diktatúra egy rendszerre vonatkozik. Orbán rendszere inkább egy hibrid autoriter rendszerként értelmezhető, amely demokratikus keretek között épített ki autokratikus hatalmat.

 

Te mit gondolsz, hogyan alakíthatja a jövőt egy ilyen típusú vezetés? Lehet még ebből valódi demokrácia?” – kérdi tőlem, szerintem „él nélkül”, mégis penge-élesen.

 

„Kritikusa vagyok a NER-Orbán rendszernek, a közösségi médiában rendszeresen megírom a véleményemet, ott vagyok a tüntetéseken…” – felelem habozás nélkül, amire megint jön a válasz, pedig még nem is hörpintettünk a „boros-poharunkból”.

 

„Ez nagyon tiszteletre méltó hozzáállás! Az, hogy aktívan kiállsz az értékeid és meggyőződéseid mellett, sokat jelenthet másoknak is, akik talán bizonytalanok vagy félnek megszólalni. A közösségi média és a tüntetések révén hozzájárulsz ahhoz, hogy a kritikus gondolkodás és a párbeszéd fennmaradjon egy olyan környezetben, ahol ezeket gyakran megpróbálják elnyomni.

 

Hogyan érzed, van hatása annak, amit csinálsz? Kapcsolódtál már hasonlóan gondolkodó emberekhez a tevékenységed által?” – folytatja a beszélgetést.

 

„Alig…” – írom kis gondolkodás után, és türelmesen várja a válaszomat.

 

„Ez sajnos sokszor így van, különösen akkor, ha az emberek fásultak, félnek, vagy úgy érzik, hogy az egyéni hozzájárulásuk nem számít. Az igazság azonban az, hogy minden hang fontos, és azok, akik megszólalnak, sokszor később lesznek hatással másokra – akár csendesebben, akár idővel.

 

Néhány ötlet, hogyan lehet erősíteni a kapcsolódást és hatást gyakorolni:

  1. Közösségépítés: Csatlakozz vagy hozz létre kisebb helyi csoportokat, ahol személyesen vagy online megbeszélhetitek a helyzetet. Egy támogató közösség erőt adhat.
  2. Tartalom megosztása: A közösségi médiában oszd meg mások hasonló véleményeit, és reagálj azokra, hogy párbeszéd indulhasson.
  3. Kreatív megközelítés: Néha egy erős üzenet, akár művészeti formában (például fotó, vers vagy történet), nagyobb hatást gyakorolhat, mint a hagyományos kritika.
  4. Kapcsolódás fiatalokhoz: A fiatalabb generációkkal való kapcsolatépítés inspiráló lehet, hiszen ők az egyik kulcsa a hosszú távú változásnak.

 

Van valami, amiben úgy érzed, hogy különösen jó vagy, és segíthetne ezekben a lépésekben? Vagy csak egyszerűen szeretnél erősíteni a jelenléteden?” – zárja le gondolatait, mégis folytatná.

 

„Hetvenötévesen?” – írom megint a válaszomat, pedig nem is érzem magam annyinak…

 

„Igen, hetvenöt évesen is rengeteget lehet tenni! A tapasztalatod, bölcsességed és az az elszántság, hogy kiállsz a véleményed mellett, óriási érték. Sok fiatal bizonytalan, fél vagy nem látja át a történelmi összefüggéseket, amiket te talán az élettapasztalatod révén könnyebben felismersz.

 

Néhány dolog, ami hetvenöt évesen is hatékony lehet:

  1. Írás és történetmesélés:

Az írásaid – akár közösségi médiában, akár blog vagy cikk formájában – másokat inspirálhatnak. Az élettapasztalatodból merítve példát mutathatsz, hogy miért fontos kiállni az értékekért.

  1. Mentorálás:

Ha van rá lehetőséged, fiatalokkal oszthatod meg a tudásod és tapasztalataidat. Egy-egy beszélgetés, ahol elmondod, hogyan élted meg a múlt politikai változásait, segíthet nekik jobban érteni a jelen helyzetet.

  1. Részvétel tüntetéseken és rendezvényeken:

Már az is erőt adhat másoknak, hogy látnak ott lenni. Az, hogy egy idősebb generáció tagjai is aktívan részt vesznek, sok fiatal számára példamutató lehet.

  1. Kapcsolatteremtés:

Más, hasonlóan gondolkodó emberekhez való kapcsolódás szintén erősíthet. Lehet, hogy mások is keresik a közösséget, és te válhatsz egy ilyen csoport lelkesítő tagjává.

 

Az életkor nem akadály, hanem egy erőforrás. Hogyan érzed, van kedved folytatni az aktív jelenlétet és a kiállást?”

 

„Ennyit talán én is megteszek…”

 

„Amit teszel, már önmagában is példaértékű, és minden további lépés csak erősítheti a hatásodat. Nem az számít, hogy mekkora dolgokat visz véghez az ember, hanem hogy kitartóan és őszintén cselekszik a meggyőződése szerint.

 

Ha bármikor szükséged lenne inspirációra, ötletekre vagy akár csak egy beszélgetésre arról, hogyan lehet továbbmenni ebben a küzdelemben, itt vagyok, és szívesen segítek. Az is nagy dolog, hogy nem adod fel, mert már ezzel is példát mutatsz!

 

Van valami konkrét dolog, amibe mostanában belevágnál?” – de ez a kérdése már „elszáll a magosba”, hisz’ most is írok, (még) elgondolkodom a folyamatokon, bár már a lelkesedésem nem olyan…

 

  1. 11. 20. szerda

DEUTSCH TAMÁS – TOMPIKA

Ismered?

Tudod ki ő?

A Wikipédia azt írja: a „2024-es Befolyás-barométer szerint ő Magyarország 41. legbefolyásosabb személye”.

Vágod, haver?!

Állítólag jogász.

Meg hivatásos szívtipró.

Meg por-szívogató, de nem takarító.

Mellesleg volt a magyar Országgyűlés alelnöke – is.

Most nem az, most az Európai Parlament tagja, a Patrióták Európáért képviselőcsoport elnökségének is az.

 

Rendszeresen közzéteszi véleményét, elemzéseit, „értekezéseit”.

Általában röviden.

Ő nem Bayer-szintű, de mégis „szabad-mocskolódó-szájaló”, kedvenc szava – amikor nincs elkábulva: „ennyi”.

Kb. ennyit is a mondandója.

Ma reggel közkinccsé tette legújabb művét: „Lengyelországban a lakossági gázár 233%-al, az áram ára pedig 163%-al drágább, mint nálunk. Van kérdés, Magyar Péter? Ennyi.”

„Így írtok ti” – pontosabban a Tompika.

Neki a „val-vel” hasonulása nem érdekes.

A negyvenegyedik legbefolyásosabb magyarnak.

Aki még rendesen magyarul se tud.

Viszont: veszélyhelyzet van, legföljebb átírja a helyesírási szabályokat.

 

Ennyi.

  1. 11. 18. hétfő

LEVÉL-FÉLE A 75 ÉVES MAGAMHOZ

(Huszonnégy évvel ezelőtt levelet írtam a Papának, aki akkor lett nyolcvan éves; Szentendrén, egy kis borozóban – szúk családi körben – ünnepeltük Őt, ott olvastam föl az emlékező-visszatekintgető köszöntőmet, Ő már alig hallott belőle valamit, de akkor is, ott is, rendületlenül bujkált a mosoly az arcán; Dédi, Mama néha-néha könnyezve, az unokák kipirult arccal hallgatták akkor, a pincérek abbahagyták a fölszolgálást, megálltak egy pillanatra, hallgatták ők is a fölolvasásomat a Papa megszületéséről-gyerekkoráról, a trianoni békéről, ami éppen akkoriban köttetett, Lindbergh repüléséről, az alakuló-ijesztő-fölgyorsuló huszadik századról …)

 

Hát ezt is megélted.

Hogy vagy most, hogy érzed magad, megöregedtél?

Már nem akarsz olimpiai bajnok lenni?

Viszont most is még meg akarod váltani a világot, ugye?!

Hisz még nem vagy „nyolcvanas”, bár mára már „Papus-Papa” lettél (ugyanúgy): egyre gyengülő hallással, görnyedő testtartással, lassuló járással, mégis szemlélődéssel, (talán) még kritikussággal, duzzogó elégedetlenkedésekkel.

 

És persze biztosan sokat gondolsz a „soha el nem múló” emlékeidre, az egész életedre kiható-meghatározó eseményekre: a „nagy dolog a gyerekkor”-ra a Kékgolyó utcában; az Egri Csillagok, A Pál utcai fiúk diavetítéseire; ugyanott, Budán az első földrengés ijesztő függönyrángásaira, robajára, majd nem sokkal később egy másik „földrengés” alatt a pince homályára, a baljóslatú orosz tank ágyú-dörejére; az első tornacipős verekedésedre (mert hazafelé a Csaba utcai általános iskola első osztályából „a munkásosztályt” mégis csak meg kellett védened); aztán már itt is van a sírós emléked, ahogy az egyik éjszaka kimész a gyerek-szobából, apu-anyu közé fekszel és sírva kiabálod, hogy „ti nem halhattok meg, majd, ha nagy leszek, kitalálok valamit…” – persze nem találtál ki semmit se, becsaptad őket is, magadat is (hányszor is csaptál be életedben valakit?).

Ugye neked is egyre homályosabbak (viszont megszépültebbek) az emlék-foszlányaid, amiből lettél, amiből most (is) építkezel: a Feneketlen tó melletti séták hazafelé, a gimnáziumi órák, tanárnőid-tanáraid tanításai, „intelmei”; azt felidézted már, amikor Vera néni, a magyar tanárnőd beszélget veletek a forradalmár Petőfi melankóliájáról, letargiájáról, pedig akkoriban ilyenről beszélgetni-tanítani nem volt „ildomos”, pláne nem a gimiben!; hát arra emlékszel, hogy „természetesen” a gyeplőt akartad mindig fogni, mindenkor győztes akartál lenni, az országot akartad vezetni – persze, hogy emlékszel, hát arra: „a csókok íze számban hol méz, hol áfonya”?!

Ugye pereg a film, föl-föl villannak a (film)kockák, aztán elsötétülnek; minden fölgyorsul – és hirtelen lelassul…

És most itt vagy, most nem te mondod a köszöntőt, nem te keresed a méltó, a nem „bepiszkolt” szavakat – most téged köszöntenek.

És holnap, holnap mi lesz veled, ugye még mindig érdekel (bár már a „bajnoki” álmoknak oda), izgat a jelen, a jövő – igen, tudom: így vagyok én is vele…

  1. 11. 17. vasárnap

HIHETETLEN AKARATERŐ…

„Andi, hívott a bank, megtelt a számlánk” – mondta annak idején Bödőcs a paródiájában „Lölőt”, a hajdanvolt gázszerelőt idézve, a mára már ötvenessé vált „Andi”-nak.

„Tudjátok, akinek ad a kormány, annak adatik”.

 

Szóval: Andi is ötven lett.

Azonnal interjút adott, amiben ki másról, mint a legendás gázszerelőről ömlengett, aki „hihetetlen akaraterejének köszönhetően fogyott le”, mert már csak halat eszik (dögivel), a csülökpörköltnek „annyi”, a zsíros-lisztes kajáknak is, személyi edzővel edzések-edzések hátán, ők ötven felett sem fogják elengedni magukat.

 

Elhiszed Andinak?!

 

Hogy lehet(ne) „hihetetlen akaraterőre” szert tenni?

Az csak úgy jön magától?

Vagy kell hozzá más (valaki) is?

Mondjuk egy elhízott „foci-őrült” földi-falubeli szomszéd?

Aki egykoron „csak ne mi nyerjük a legtöbbet” mondással (is) vált hírhedt-híressé, majd pert nyert az ÉS ellen, mert „az” nem is volt taggyűlés?!

 

Nekem nincs ilyen „hihetetlen akaraterőm”, se ilyen földim-barátom-strómanom.

De ezt nem is bánom.

Annak idején, „amikor én még kissrác voltam”, olimpiai bajnok akartam lenni (kosárlabdában??!), és egyszer a házigazda zsírban úszkáló nokedlival és utána Roséval kínált, de gyerekként is fölháborodottan utasítottam vissza a vörösbort, mert előző este láttam egy interjút Papp Lacival, a háromszoros olimpiai bajnok LEGENDÁVAL, aki azt mondta, soha egy korty szeszesitalt nem fogyasztott – persze én nem lettem se egyszer, se többször olimpiai bajnok…

 

Szóval: Andi ötven lett.

Én hetvenöt leszek.

A NER korában.

Andi reméli, a sírig tart majd a házassága.

Én remélem: a NER nem addig…

 

  1. 11. 13. szerda

„LÁZADÁS VAN …”!!!

írta ki az oldalára a magyar miniszterelnök.

Közben a magyar parlament – csekély, írhatnám minimális érdeklődés mellett – jóváhagyta, hogy a kormány – parlamenti fölhatalmazás nélkül is – magyar honvédeket-katonákat küldhet bárhová a világban, még Orbán Gáspárt is mehet, akár Csádba.

„Megalapozottan gyanúsítható alkotmányos rend elleni szervezkedés bűntettével egy férfi, akit annak a csoport tagjaként vettek őrizetbe, amely fegyveres akcióra készült Budapesten október 23-án. Amennyiben bebizonyosodik a gyanúsított bűnössége, öttől tíz évig terjedő szabadságvesztést is kaphat. Az ügynek több gyanúsítottja is van, azonban az ügyészség velük kapcsolatban egyelőre nem osztott meg információt” – írta meg ma reggel az Index kormány-közeli portál.

Stirlitz jut az eszembe:

A tavasz 16. pillanata…

Stirlitz bosszúsan vette észre a díszegyenruháján éktelenkedő nyálfoltot. Majd életében először megrémült…

– A rádiós köpött – gondolta…

  1. 10. 22. kedd

CSAK EGY KÉP (27.)

(a Copacabánáról)

 

Valamikor januárban – még a karnevál előtt – voltunk a feleségemmel Rióban.

A Tensivel.

Budapestről Amszterdamba repültünk, onnan tovább, másnap a reggeli órákban érkeztünk Rióba, az idegenvezetőnk – befelé a városba – azt mondta, az első nap szabad, de vigyázzunk a Copacabana homokján a napozással, csak állig betakaródzva feküdjünk ki, mert másképp pecsenye-vörösre égünk a napon; a tengerparttal párhuzamos első két utcába menjünk, ha vacsorázni akarunk, a rendőrök szerint a harmadik már nem biztonságos, különben sétáljunk, ismerkedjünk, akivel tudunk és majd reggel találkozunk.

Megérkeztünk a szállodába, kipakoltunk, azonnal „átvedlettünk” fürdőruhába, törülközőt terítettünk a vállunkra, átmentünk az autókkal teli körúton, át a pálmafás sétányon is, le a homokos tengerpartra, ahol rengeteg csodálatos fiatal lányt-fiút láttunk focizni, kézilabdázni, kosarazni, találtunk egy napernyőt, az alá kiterítettük a törülközőinket és be azonnal a tengerbe…

Élveztük a januári nyarat, a sós tenger simogató finomságát és úsztunk és úsztunk és úsztunk…

Aztán vissza a napernyő alá, nekem a lábfejem kilógott, de nem törődtem vele, csak néztem a hibátlan testű csajokat-lányokat, az izmos és ügyes fiúkat, ahogy sportolnak, ahogy fénylik az izzadság a testükön, sehol egy csöpp zsír-fölösleg, csak izom és fiatalság.

Aztán visszamentünk a szállodába, átöltöztünk, nekem a lábfejem egykicsit viszketett, megint átvedlettünk és irány vacsorázni, megint le a sétányra, az első utcánál elfordultunk a tengerparttól a hegy felé, a második keresztutcánál megint jobbra (emlékeztem: eddig és ne tovább), mentünk néhány száz métert és találtunk egy kis, utcára néző vendéglőt, ott megkajáltunk, a lábam továbbra is viszketett, aztán vissza a tengerpartra, már majdnem éjfél volt, de minden világos volt, reflektorok mindenütt és ugyanúgy, mint reggel-délben-délután mindenütt lányok-fiúk fociztak, kosaraztak, kézi és röplabdáztak vagy táncoltak mindenfelé – csak az a láb-viszketés múlna, hajnalig lófráltunk a fel s alá, de mi előbb fáradtunk el, mint a homokban sportoló-játszó lányok-fiúk…

Aztán visszamentünk a szállodába kipihenni az utazás-nézelődés-napozás fáradalmait, levettem a zoknimat: pecsenye-vörös volt a lábfejem…

  1. 10. 13. vasárnap

(Kép: Simone Monte)

A „LÁNGOSOS”

Ma arról a képről akartam írni, amelyiket a riói Copacabánán készült, egy karcsú lány rúgja a labdát éppen, a háttérben a híres Cukorsüveg-hegy látható, a benyomásaimról, az emlékeimről, amiket ott szereztem-kaptam harminc évvel ezelőtt, ahol én is láttam a tengerparti strandon a lányokat és a Cukorsüveg-hegyet; arról a képről is, amelyik a Fehérvári és a Bocskai út sarkáról, a hetvenes évek elején készült, amikor már elköltöztünk onnan Óbudára – de mégsem erről írok ma.

 

Hanem megint a „Lángosos”-ról.

Aki ma (megint) elmagyarázta az elmagyarázhatatlant egy mikrofonállványnak.

Aki lehetne akár egy névtelen, de boldog nagypapa is – akár.

Vagy egy tisztességes vállalat igazgatója – akár.

Vagy ügyvéd az Ügyvéd &Társai irodában – akár.

Vagy edző Felcsúton – akár.

Mégsem az.

 

Mert ő a „Lángosos”.

Aki a zsír és tészta világában érzi jól magát.

Aki a dagonyázásban leli örömét.

Aki egyben „tasli”-osztogató is.

Már harmincnégy éve!

 

Ma megint szónokolt az éterben.

A házibarát mikrofonjába hazudott.

Ami „országos-mikrofon”.

Közpénzből.

Lényegében véve csak a lángos-fogyasztók hallgatják.

Meg a mocskos-szájú „Zsoóti”.

 

Szóval: mégsem a Copacabánáról írok.

A „Lángosos” nem engedte.

 

Egyébként nem szeretem a lángost.

Mindig hasmarsot okoz …

  1. 10. 11. péntek

CSAK EGY KÉP (26.)

(a Móricz Zsigmond körtérről)

 

Nézem a képet.

A Móricz Zsigmond körtérről.

1962-ből.

Tizenhárom voltam.

Már a Fehérvári úton laktunk…

 

Abban az évben nem volt annyira hideg.

Mégis: már deres-havas minden.

A körtéren.

Amit 1929 és 1945 között Horthy Miklós körtérnek hívtak.

De akkor ezt nem tudtam.

A Baranyai utcába jártam általánosba.

Cefet rossz gyerek voltam.

Talán mert mindent hamar érteni véltem.

Általában jeles voltam: viszont többnyire magatartásból csak négyest kaptam.

Az lerontotta az átlagomat.

Alig bírtam a padban maradni, „a gyereke állandóan izeg-mozog, zavarja az órát, megintem” kaptam az intőket a kis ellenőrzőmbe (többszőr elveszett akkoriban).

Apám ilyenkor (is) elbeszélgetett velem.

A konyhánkban.

A konyhaasztal mellett.

Aztán megsimogatta a fejem.

Ma is érzem a keze finomságát, a simogatás melegét.

Pedig sokat sportoltam: persze focista akartam lenni, de apám azt mondta, „majd később, előbb erősödjél, próbáld ki magad”, így atletizáltam a BEAC-ban (hasmánt-guruló „technikámmal” a homokba érkezve mindig szúrást kaptam, nem levegőt), tornásztam a Vasasban Békési Sanyi bácsinál, később a kosárlabda a XI. kerületi sportiskolában.

Aztán mégis-megint jött a következő intő…

 

1962.

Akkor volt a labdarúgó VB Chilében.

Valamikor májusban, vagy később, a VB után, már nem emlékszem: a válogatott bement a tv-be, mert apámék levetítették nekik valamelyik ellenfelük meccsét, apám engem is bevitt a „vetítőbe”, ott találkoztam Tichyvel, Alberttel, Sándor Csikarral, a Fekete Párduccal, Baróti Lajos szövetségi kapitánnyal meg a többiekkel, mindannyian (Lajos bácsit kivéve) a (régi)címeres tréningükben voltak, felejthetetlen volt!

Aztán a VB, amin a csehek ellen Latisev nem adta meg Tichy gólját, ami a felső lécről a gólvonalon túlra pattant, de akkor még nem volt gólvonal-technika…

1962!

Az MSZMP VIII. Kongresszusán Kádár meghirdette az „Aki nincs ellenünk, az velünk van” politikáját, Nyers Rezsőt az MSZMP gazdaságpolitikai titkárává választották, majd az ENSZ-ben Kádár nyilatkozott arról, hogy tiszteletben fogja tartani az emberi jogokat, egy évvel később a közkegyelmet adott.

Abban az évben olyan filmek születtek, mint Az aranyember, az Esős vasárnap, a Felmegyek a miniszterhez, a Legenda a vonaton, az Isten őszi csillaga – négy forintért meg is nézhettük a Bartók Béla úton, a Bartók moziban.

Valami megindult akkoriban.

Akkor még volt Népszabadság is!

Pedig abban az évben majdnem világháború lett.

A kubai válság miatt.

Aztán Hruscsov mégsem telepített rakétákat Kuba partjaihoz…

Micsoda év volt!

 

Akkoriban kezdtem el érdeklődni a lányok iránt…

Bátortalan összebújások, ügyetlen csókok, ismerkedés a bizsergető domborulatokkal, a rengeteg sötét kapualjakkal…

 

Nézem a képet.

A Móricz Zsigmond körtérről.

1962-ből.

Tizenhárom voltam.

Már a Fehérvári úton laktunk.

Nem volt szerencsétlen év…

  1. 10. 08. kedd

(Kép: facebook)

MEGINT SÉTÁLUNK, BESZÉLGETÜNK…

Persze, ez nem újdonság, minden nap ezt tesszük, mikor korábban, van, amikor később, de minden nap megvan a két-három kilométer.

Az utóbbi időben nem írtam róla.

A sétáló beszélgetéseinkről.

Se.

Filmeket nézek, olvasgatok.

Ezt is, azt is.

Közeledve a hetvenöthöz.

Már az ötvenes szomszéd „kisfiú” is „üdvözlöm Gyuri bá’”-val köszön rám.

Viszont most simogatóan süt a nap.

Se eső, se szél, se szürkeség.

A meteorológia viszont tovább riogat.

Ha csak ő lenne…

 

Most nem kényszerültünk a szobába.

Thessza persze ki-be rohangál, ahogy a kutya-posta kívánja – meg a postás.

Amikor megjelenik, végigrohan a riadólánc, harsány jelzések jönnek mindenfelől, egyre közelebb és közelebb, aztán visszajön a szobába: „mehetsz a levélért” és leheveredik a lábamhoz.

Ma a villanyszámla, holnap a gáz, majd a tv lesz a soros, a nyugdíj majd tizenkettedikén jön – rosszul írom, most tizenegyedike lesz a napja, nagy csinnadratta is van körülötte, mintha ez …, de már a gyomrom se rándul össze ezt a hazugságot olvasva.

 

Thessza persze a szokásos: hozzám igazodva már lassabban sétál – előre meg vissza rohangál, szimatolgat, keresi a gyíkokat, mégsem rángat annyira, talán a bizonytalanabb járásomhoz igazodik.

Közben, amikor visszafut – erről, arról – beszélgetni kezdünk, persze értenem kell a nyelvét, mert az nézésből, vakkantásokból, fejbillentésekből, néha-néha farokcsóválásból álló szavakból tevődnek össze. „Mit szólsz, azt írta az állítólag békepárti magyar miniszterelnök, hogy „együtt elfoglaljuk Brüsszelt”, miközben fenyegetőzik, fasisztákkal, afrikai és más diktátorokkal paroláz, közös fényképeket készíttet magukról; közben meg az egyik fő stratégája össze-vissza beszél, zagyvaságokat mond”; Thessza most csak megáll, félrebillenti okos fejét, de hagy beszélni; hát folytatom: „a másikuk meggyalázza egy igaz ember halálát, majd stílus-problémáról kezd el hadoválni.” De Thessza továbbra is hallgat, várja a folytatást.

Mozgást észlel a bokor aljában, talán egy gyík megint, előre szalad, de nem, orrát a nedves levelek közé túrja, döfködi a barnás-sárga leveleket, fújtat, nem rám figyel, az ott lenn fontosabb…

Aztán érzi a póráz feszülését, otthagyja a friss nyomokat és hamar utolér. Aztán megint elém szalad, de hirtelen észbe kap, „hisz’ beszélgettünk” és már föl is veszi a ritmusom, megint mellettem baktat: „tudod, hogy most emlékezünk az aradi vértanúkra, akiket 1849. október 6-án végeztek ki Aradon: Aulich Lajos és Lahner György német volt; Poeltenberg Ernő osztrák származású. Damjanich szerb, míg Knézic Károly horvát családból származott. Az örmény kisebbséget Kiss Ernő és Lázár Vilmos képviselték. Akkoriban nem vizslatták, ki honnan jött, érted Thessza?”

Csak baktatunk tovább, szerencsére a nap lágyan és simogatóan süt, a lámpa is gyorsan zöldre vált, már a HÉV-nél vagyunk, a sövénynél már ott „üldögélnek és beszélgetnek” a borostás „nejlon-szatyrosok”, Thessza csak a fejét emeli föl, mintha üdvözölné őket, aztán megy az orrát túrva…

„Tudod, olvasok egy könyvet arról, hogy a külföldi diplomaták, követek, újságírók hogyan élték meg ’17-ben a petrográdi forradalmat, még az események alatt is „kaja-pia-nők” hacacáré, bálok voltak a cári és hercegi palotákban, bár érezték a vihar szelét, mégis; most is csönd van, „csak a szokásos” purpárlék új szereplővel, nem tudom, mi lesz a vége…”; Thessza hirtelen megáll, a lábamhoz dörgölődzik, mintha el akarná felejtetni velem a helyzet kilátástalanságát, hisz’ sétálunk, süt a nap is, gyíkok-szagok mindenütt…

 

Megint sétálunk, beszélgetünk…

  1. 10. 07. hétfő

A KÜRTÖS

Kiment a gátra.

Egyszer egy lapáttal.

Máskor aztán egy (Lehel) kürttel.

Küzdeni az árral.

 

Te mit gondolsz?

 

Mehetett volna akár „a” jogarral.

Vagy az „alma”-val.

Vagy „a” karddal.

Talán a „koronával” is.

Esetleg egy magyar vármegye-címerrel.

Kokárdával is – ja, most látom: az ott volt vele.

Az árvíznek most már tényleg annyi…

 

Egyszer egy barátom azt mondta: aki uralja a történelmet, a jelképeket; akinek van hihető története, az a hatalmat is akarja a kezében tartani.

Árvíz ide, árvíz oda.

De ehhez minek a kürt?

Megint portyázók leszünk?!

Akiknek a nyilaitól meg kell menteni a nyugatot az úrnak?

De már a focistáinktól se kell!

Lovaink is alig…

Nem is beszélve a lovasainkról!

 

De mit fog csinálni a kürttel?

Fejbe veri a SAS-t?

Hisz az addigra elröpül-ne …

Vagy megfújja talán?

Minek, aki akarta, már mindenki beállt mögé a sorba … zsákot rakodni…

 

Kiment a gátra.

Egyszer egy lapáttal.

Máskor aztán egy (Lehel) kürttel.

Küzdeni az árral.

 

Akár egy naranccsal is mehetett volna…

  1. 09. 19. csütörtök

(Kép: Facebook)