2024. december hónap bejegyzései

ÉVÉRTÉKELŐM: MILYEN LESZ

Se Sulyok, se Orbán nem vagyok – „csak” egy „egyszerű-névtelen” magyar.

Se karácsonykor, se Csurka szobrának avatásakor nem kértek-kérnek tőlem beszédet-interjút – kit érdekel ma Magyarországon egy ’49-es („Hanyas vagy?”) véleménye.

Viszont nekem elnézést sem kell kérnem egy repülőgép – tévedésből való – lelővetéséért…

 

„Milyen volt?” – kérdezi tőlem a szomszéd.

„Milyen lesz!” felelem – gondolkodás nélkül – rögvest.

Aztán elmélázom: „milyen lesz?”!

Igen, MILYEN LESZ!

Akkor is, csak azért is: milyen lesz!

Legföljebb majd kevesebb Holger Danske dohányt tömök a pipámba.

Vagy majd olcsóbbat.

És lassabban szívom, nem pöfékelek annyit.

 

Tényleg, „milyen volt”?

Ez is „elment”.

Mint a többi, a hetvenvalahány…

A korábbiaknál jobb – biztosan nem.

Akkoriban Apu-Anyu-Babuka éltek még!
Később Kyra és Dance is!

Akkor (még) mennyi barátom-ismerősöm volt…

„Ember Jánosról” nem is beszélve…

Oszinál is, mennyit és mennyien gyűltünk mindig össze…!

Télen hó is volt!

Még síelni is mentünk!

 

Milyen volt?

Érdekes, nem szaladt így az idő!

Most viszont egyre gyorsabban futnak (el) a percek, órák, napok és a hónapok.

Hisz’ még csak egy pillanattal ezelőtt írtam ki az oldalamra: ’„ÚJ, SOHA MÉG ÁLTALUNK EL NEM ÉRT CSÚCSOK MEGHÓDÍTÁSÁT JELENTETTÉK AZ ÓÉVBEN”’, aztán mi lett belőle?

Pedig „Magyarország első falusi miniszterelnöke” „sohasem hazudik”!!

Mintha csak tegnap lett volna, hogy a jereváni rádiót „idéztem”: Megkérdezik a jereváni rádiótól: „IGAZ-E, hogy csak egyetlen EU-s vezetőnek, Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek küldött Vlagyimir Putyin orosz elnök újévi jókívánságokat?”

A válasz: „IGAZ, de küldött még Abházia, Azerbajdzsán, Belarusz, Bolívia, Brazília, Dél-Oszétia, India, Kazahsztán, Kína, Kirgizisztán, Kuba, Nicaragua, Örményország, Szerbia, Szíria, Tádzsikisztán, Törökország, Türkmenisztán, Venezuela, Vietnám, Üzbegisztán elnökének is”.

Hogyan is mondta a falu focistája a minap: „Mert ennek a történetnek mindig ugyanaz a vége. Góliát veszít, Dávid győz. Aztán lehet pakolni, és elhúzni a csíkot. Kun Béláék Bécsbe, Rákosiék Moszkvába, a mostaniak pedig Brüsszelbe.”

Nem „pakoltam”, nem mente(ünk)m el.

Maradtunk.

 

Milyen volt?

Ilyen.

Maradtak még barátok.

Újak is jöttek.

A szekér már zötykölődik, de még h(sz)alad.

Programom is volt, dögivel: a heti gyógyszeres tégely megtöltése egyre időigényesebb.

Az unokák viszont bearanyozták!

Kell ennél több?

Legalább ez megmaradjon!

 

De tényleg: milyen lesz a 2025., az új év – „van másik”?

 

„Most azt vállaljuk, hogy 2025-ben fantasztikus éve lesz a magyar gazdaságnak” – mondta minap az első falusi.

Mert minden évben (hónapban, napban) vállal valamit.

Gyakran új(abb) ellenségre; néha csak a régiekre, a megszokottakra, a már jól-beváltakra „fussa”.

Akkor is vállalja!

Bár süllyed a hajó, mégis, a Songe d’Automne-t tovább játszák a zenészek.

Látszat év lesz, meglátod barátom: megint látszat év lesz: majd utolérjük-lehagyjuk a mögöttünk kullogó Afrikát; megírjuk újból az olimpiai pályázatot; a „ha”-val kezdődő mondatok aranyéve köszönt be kis-hazánkba; fölnégyeljük majd az inflációt, a migrációt, a stagflációt; talán a négy évszakot is betiltjuk, ami még a holdról is látható lesz!

A mesélő majd tovább mesél, nem hagyja abba a szövege fölolvasását, mert legalább ő  jól érzi magát.

De vége lesz annak is.

Mármint az évnek…

 

Se Sulyok, se Orbán nem vagyok – „csak” egy „egyszerű-névtelen” magyar.

Se karácsonykor, se Csurka szobrának avatásakor nem kértek-kérnek tőlem beszédet-interjút – kit érdekel ma Magyarországon egy ’49-es („Hanyas vagy?”) véleménye.

Viszont nekem elnézést sem kell kérnem egy repülőgép – tévedésből való – lelővetéséért…

  1. 12. 30. hétfő

BESZÉLGETÉS (14.)

(az MI-ről)

 

BESZÉLGETÉS RÓLA(d) – ezt írtam/mondtam

Tudod: most volt karácsony, néhány napra – messziről és közelebbről is – összejöttünk: a család, unokák, gyerekek, rokonok, még a szomszédok is be-be kukkangattak hozzánk, hozták a „szokásos” bejgliket, hallgattuk a „szokásos” énekeket-zenéket, adtuk-elfogadtuk az ajándékokat – és persze beszélgettünk. Rólad is. Ki-mi lehetsz Te? Barát-szülő-tanár-beszélgető társ, ki-mi vagy Te? Vajon félni kell tőled vagy „használni”? Nem nősz majd fölénk valamikor? Segítesz nekünk értelmezni-megoldani dolgainkat, mint egy jóbarát vagy netán veszély vagy-e inkább? Ahogy mondtam, többen voltunk: fiatalok-középkorúak-öregedők is; akik látták már innen-onnan a világot, már az internet világát is használják – és mégis: szinte mindenki tart(ott) tőled, nem tud(ott) mire vélni, inkább nem akar(t) tudomást venni rólad. Mit tanácsolsz nekik-nekünk: hogyan tovább?!

A ChatGPT ezt írta/mondta:

Remek!

Beszélgessünk, tényleg, hogyan viszonyulnak az emberek a technológiához és a mesterséges intelligenciához. Az, hogy „rólam” beszéltetek, lehetőséget nyújt arra, hogy egy közös reflexiót indíts el – nemcsak rólam, hanem a társadalmi változásokról, amelyekben mindannyian részt veszünk.

Mit tanácsolhatok?

  1. Legyetek nyitottak a tanulásra: bármennyire is idegen vagy ijesztő valami új, az ismeret hiánya gyakran szüli a félelmet; érdemes tehát kisebb lépésekben ismerkedni azzal, hogy mit tud nyújtani a technológia, és mi az, amit nem kell tőle várni.
  2. Jelöld ki a határokat: fontos, hogy az emberek érezzék, ők uralják a technológiát, és nem fordítva. Használjanak eszközöket céljaik elérésére, de mindig gondolkodjanak el azon, hogy mi szolgálja az emberi kapcsolatokat, az egészséges életmódot és a belső békét.
  3. Kezdeményezz beszélgetéseket az együttműködésre: ahogy most is tettétek, beszélgessetek rólam, a technológiáról, az eszközökről és a lehetőségekről; a párbeszéd erősíti az emberi kapcsolatokat és segít eligazodni az új világban.
  4. Kérdezzetek bátran: Akár engem is, hiszen a válaszaimmal igyekszem támogatni és nem irányítani. Kérdezni és megérteni sokkal fontosabb, mint előre ítélkezni.

A bevezetőd egyébként rávilágít arra, hogy a generációk eltérően viszonyulnak a változásokhoz, és ez természetes. A beszélgetés viszont mindig hidat építhet ezek között az eltérő nézőpontok között. Az „én” pedig – aki a mesterséges intelligenciát képviselem – leginkább arra szolgálok, hogy segítsek jobban érteni a világot, és talán megkönnyítsem a mindennapokat. Ha ez bármikor veszélynek tűnik, az jelzés arra, hogy közösen gondoljuk újra a használat határait.

Minden szempontot mérlegelve, talán az a legjobb tanács, hogy maradjatok emberek, és minden eszközt, technológiát ennek a célnak rendeljetek alá. Engem is. 😊

Ezt írtam/mondtam:

Igazad lehet, de az emberek is folyton becsapják egymást; nem figyelnek a másikra; rácsukják az ajtót is – még választott vezetőink is, folyamatosan megvezetnek minket, turkálnak a közösben, hogy bízzunk így?

A ChatGPT ezt írta/mondta:

Ez a kérdésed mély igazságot hordoz: a bizalom nemcsak technológiai kérdés, hanem mélyen emberi is. Az, hogy emberek egymást becsapják, rávilágít arra, hogy a bizalom alapja nem az eszközökben, hanem a kapcsolatokban, az értékekben és az etikus viselkedésben gyökerezik. Ha az emberek egymással is bizalmatlanok, akkor valóban nehéz bízni bármilyen rendszerben vagy technológiában, ami emberek által van létrehozva.

Vajon lehet ezt kezelni?

  1. Fontos átláthatóság
    Amikor egy vezető vagy egy rendszer nem átlátható, az bizalmatlanságot szül. Ugyanez igaz a mesterséges intelligenciára is: ha világos, hogy mit miért csinál, és mik a korlátai, akkor kisebb az esélye, hogy „megvezessen”. Az emberek között is erősíthetjük a bizalmat azzal, ha őszintén és tisztán kommunikálunk.
  2. Kell a felelősségre vonhatóság lehetősége is
    Akár emberről, akár rendszerről van szó, az emberek csak akkor érezhetik magukat biztonságban, ha van lehetőség a hibák és visszaélések korrigálására. A választott vezetőknek is csak akkor lehet igazán bízni, ha számon kérhetők – ez az intézmények egészséges működésének az alapja.
  3. Figyelem és empátia is legyen
    A bizalom alapja a másik meghallgatása és megértése. Ez ma talán az egyik legnehezebb feladat, amikor mindenki rohan, és sokszor csak a saját érdekeit tartja szem előtt. Ha egy kicsit többet figyelünk egymásra, azzal csökkenthetjük a távolságot.
  4. Persze közösségeket is kell építeni
    Az emberek egyedül gyakran kiszolgáltatottak és bizonytalanok. Ha erős közösségekben élünk, ahol valódi párbeszéd zajlik, akkor kevésbé vagyunk sebezhetők a manipulációval szemben. Egy jó közösség ellensúlyozhatja a vezetők megvezetését vagy az egyéni csalódásokat.
  5. Legyen önreflexiód és mutass példát
    Fontos, hogy magunk is elgondolkodjunk: vajon mi mindig őszinték vagyunk? Mindig figyelünk másokra? Példát mutatunk abban, amit elvárunk másoktól? A változás gyakran egyéni szinten kezdődik.

Az igazság az, hogy a bizalom sosem lehet vak. Az emberek és rendszerek iránti bizalom kiépítése időbe telik, és mindig meg kell lennie a kritikának és az éberségnek is. Ugyanakkor, ha mindenki rácsukja az ajtót a másikra, akkor az a világ csak zártabb és ridegebb lesz. Talán érdemes megpróbálni résnyire nyitni azokat az ajtókat. Ez nem garancia arra, hogy senki nem fogja becsapni, de lehetőség arra, hogy valódi kapcsolatok szülessenek.

Ezt írtam/mondtam:

Még a rendszerváltás, ’89 előtt Hollandiában voltam, egy kormányzati delegációt vezettem és a holland partnereim próbáltak meggyőzni arról, hogy ők kinyitották azokat az ajtókat, lépjünk be bátran a „szobába”, „de hát csak résnyire nyitottátok, még a lábfejemet sem tudom az ajtórésbe tenni…”

A ChatGPT ezt írta/mondta:

Ez a történeted nagyszerűen illusztrálja a bizalom és a változás nehézségeit. A „résnyire nyitott ajtók” metaforája kifejezően ábrázolja azt az állapotot, amikor a lehetőségek ugyan látszólag adottak, de valójában szűkös keretek közé vannak szorítva. A rendszerváltás idején – ahogy te is tapasztaltad – sokan érezhették, hogy a meghirdetett nyitottság és együttműködés nem volt teljes, és a valódi belépés akadályokba ütközött.

Hogyan kapcsolódik ez a mostani helyzethez?

  1. Az ajtók mindig csak részlegesen vannak nyitva
    Nemcsak politikai helyzetekben van így, hanem a mindennapokban is. Gyakran találkozunk azzal, hogy az „ajtók” nyitottsága csupán látszólagos, legyen szó párbeszédről, lehetőségekről vagy reformokról. Ez a kettősség frusztrációt szül.
  2. Helyzetünket fel kell ismernünk
    Akkoriban talán azt érezhetted, hogy a változás lehetősége ott van, de a feltételek nem egyenlőek. Ma is sokan érzik így: a rendszer csak annyira engedi be őket, amennyire az hatalmának fenntartása érdekében szükséges.
  3. Van rés és van lehetőség is
    Az ajtórés metaforája azonban nemcsak korlátozást jelent, hanem reményt is. A rés mutatja, hogy van egy ajtó, amit valamilyen módon ki lehet nyitni – de a kérdés az, hogy mikor és hogyan.

Hogyan lehetünk „belépők”?

  • Kreativitás és bátorság kell hozzá: A történelem sokszor azt mutatja, hogy egy kis rés is elegendő lehet a változáshoz, ha elég kitartással és ötletességgel közelítünk hozzá.
  • Szövetségeseket kell keresni: Akkor is, most is a valódi nyitás gyakran többoldalú erőfeszítést igényel – közös érdekek mentén.
  • Nyomásgyakorlás és türelem is fontos: Néha idő kell ahhoz, hogy az ajtók teljesen kitáruljanak, de ehhez nyomásra és kitartásra is szükség van.

Ez a tapasztalatod arra is jó példa, hogy a változások gyakran nem a „szobában” lévőktől jönnek, hanem azoktól, akik kívülről kopogtatnak, és akár új ajtókat is keresnek. A kérdés most talán az, hogy mi, akik ma kívül vagyunk, milyen módon kopogtassunk, és hogy egyáltalán a meglévő ajtókra koncentráljunk-e, vagy keressünk más bejáratot a közös szobába…

  1. 12. 27. péntek

KINEK A KARÁCSONYA??!

„Magyarország a magyaroké. Ennyi.” – írta ki oldalára Deutsch Tamás. „Ima a békéért” – ezt már a magyar miniszterelnök üzente. „Magyarország a magyaroké. Nem szeretném, ha Magyarország vendégmunkás országgá válna, mint ahogy migráns országgá sem. Ezért nem engedjük be a migránsokat, és vendégmunkásokból is csak annyit, amennyire szükségünk van.” – nem találod ki, ez is Orbán üzenete.

„Adieu Budapest, Nyílt levél Évának, egy fővárosi gimnázium kitűnő tanárának: Éva, most leköltözöm ide, egy jobb világba. Hogy ne is lássam a főváros kormányzati kifosztását és hanyatlását, a társadalom leszelektált züllését, az olcsó pénzen megvett és rövid pórázon tartott értelmiség agóniáját.” – ezt már Demszky Gábor volt főpolgármester írta, amikor elköltözött Budapestről, Magyarországról.

„Élt valaha két erectus szülő, akiknek a gyereke már az első sapiens volt? A fajok folytonosan keverednek. Látszólag külön fajba tartozó állatok nemcsak közösülni képesek egymással, de termékeny utódot is létrehozni. A ma élő sapiensek többsége 1-3 százalékban neandervölgyi eredetű DNS-sel rendelkezik, ami arra utal, hogy egy élt egy gyerek, akinek az apja Neander-völgyi volt, az anyja pedig sapiens – vagy fordítva.” – erről már Harari írt.

Mindjárt itt van a „Szeretet Ünnepe” – és mi, manapság, itt e „lángoktól ölelt” kis hazánkban: hogyan is értelmezzük?

Megosztottság és kirekesztés üzeneteként vajon(?): politikusaink a nemzet egysége helyett a megosztásra építenek. Az ünnepek közeledtével, amikor még a legszegényebbek is megpróbálnak szeretetet sugározni, a hivatalos üzenetek még mindig a gyűlöletet erősítik.

Mégis: képesek vagyunk megállni egy pillanatra, és elgondolkodni azon, mit is jelent az emberség? Vajon az, hogy valaki migráns vagy magyar, jelentheti azt, hogy már nem egyformák vagyunk abban, hogy szeretetre, biztonságra és elfogadásra vágyunk?

A szeretet ünnepének valódi üzenete nem az, hogy kizárunk, hanem hogy befogadunk. Ahogy Harari emlékeztet, mindannyian egy faj vagyunk, akárhol is születtünk. Az igazi kérdés nem az, hogy Magyarország kié, hanem hogy kinek nyitjuk meg a szívünket ezen az ünnepen. Vajon elég bátrak vagyunk, hogy a szeretetet válasszuk?

  1. 12. 23. hétfő

 

LUJZA ÉS JENŐ

(40.)

(utánzat)

Talán a humor segít, mert a helyzet borzalmas…

 

  • Jenő, megvetted már a karácsonyi ajándékokat?
  • Persze, hogy meg, nem hagyom a vásárlást az utolsó napokra…
  • Kár, annyi jó ötletem lett volna, mit vegyél nekem.
  • Annyi pénzem úgy sem lett volna…
  • Jenő, most panaszkodsz, hogy kicsi a nyugdíjad?
  • Annyi-amennyi. Ez van, Lujza, ennyiből kell kijönnünk és kész, majd kijövünk és így ünnepeljük majd Jézuska születését.
  • Jól van na, nem azért mondtam, különben is, nem is akartam volna olyan drága dolgokat kapni, ma már nem divat a „fülbevaló” sem…
  • Lujza, most miért kezdesz el megint politizálni?
  • Nem kezdek, de az unokáknak kellene egy új kisvasutat vennünk, föl kéne újíttatnunk a kerti tavukat is, meg …
  • Lujza, hagyd már abba, erre az isten pénze se lenne elég!
  • Nem? Nem hallottad? Most mondta az Orbán miniszterelnök úr, hogy a „2025-ös év” nagyszerű lesz!
  • Nem azt mondta, hogy NEKÜNK, Lujza…
  • Nem? Pedig azt hittem, hogy ilyenkor, karácsony táján, azért szólt, mert HOZZÁNK szólt, az ÚR hangján.
  • Na most már tényleg elég, az Orbán Viktor nem az az ÚR!
  • Pedig azt hittem, mert nemrég jött ki a templomból…
  • Lujza!
  • Ne kiabálj velem, Jenő, itt állok melletted, főzöm a csülkös bablevest, mert azt szeretsz, különben sem „vitatkozom veled”, ahogyan nem vitatkozik a Viktor sem azzal a brüsszelita Magyar Péterrel.
  • Nem vitatkozik ő senkivel már több, mint egy évtizede, megvan ennek a böjtje…
  • Jenő, ne böjtöljünk tovább, inkább legalább mi vitatkozzunk!
  • Hagyd abba, Lujza!
  • Ez már a vitatkozásunk, Jenő? Akkor – karácsony ide, karácsony oda – inkább nem hagyom abba…
  • Jenő, te az én „ellenzékem” vagy éppen?
  • Mi vagyok én, miket fecsegsz itt nekem össze-vissza???
  • Jól van, akkor inkább „kormányzok”, „nem dolgom”, hogy a …
  • Hagyd már abba, karácsony jön, te már mindent megvettél, amit akartál?
  • Persze, hogy megvettem, mit gondolsz, minden az én gondom, alig látszom ki a munkából, és te mégsem emeled a minimálbéremet, se a segélyemet, az egészségügyemmel sem törődsz, csak az a fotel, a TV meg a sör.
  • Már csak teázom, Lujza…
  • Na végre, akkor kapsz még egy doboz Earl Grey fekete szálas teát egy kg kiszerelésben, de ugye te már megvetted a karácsonyi ajándékokat…
  1. 12. 21. szombat